Bakan Çavuşoğlu: Mısır ile dışişleri bakanları düzeyinde görüşme gerçekleştirebiliriz-haberi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile bakanlıkta tek araya geldi. bakanimiz Çavuşoğlu ile bakanimiz Malki, müzakerenin derhal peşinden müsterek medya toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, baş başa ve heyetlerarası müzakere gerçekleştirdiklerini belirterek, “Görüşmelerimizi iftar sofrasında da sürdüreceğiz. Malki’yi mühim tek dönemde ağırlıyoruz. Filistin’de 15 sene ardindan seçimler gerçekleşecekti, Ne yazık ki İsrail’in seçimleri engellemesi hasebiyle seçimler ertelenmek vaziyetinde kaldı. Seçimlerin tek vakit evvel gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz. 2006 seneninde olduğu benzeri Filistin’de gerçekleşecek seçimlerin demokratik şekilde gerçekleşeceğinden de şüphemiz yok. Kudüs’te Ramazan ayında yaşanan talihsiz olayları, İsrail’in saldırganlığını da ele aldık. doğu Kudüs ve batı Seria’yı işgal etme politikası Ramazan ayında da hız kesmeden ayni ritimde devam etti. doğu Kudüs’teki kanun dışı yerleşimin genişletilmesi amaciyla tertemiz adımlar atılıyor. Bu evler, Ürdün tarafından yapılıp, Filistinli kardeşlerimize teslim edilen evlerdi. Şimdi sahte belgeler ile bunların İsraillilere ait olduğunu argüman etme arsızlığını gösteriyorlar. Gelecekte dahada hatri sayilir büyüklükte istikrarsızlıklara yollar açmamak amaciyla İsrail’in bütün bu adımlardan vazgeçmesini bekliyoruz. Filistinli kardeşlerimizin kulluk görev özgürlüğüne saygı bekliyoruz. İki devletli çözüm vizyonundan Katiyen vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KUDÜS’TE BÜYÜKELÇİLİK AÇMA KARARLARI ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRIDIR”

Bakan Çavuşoğlu, Kudüs’te elçilik açama kararı alan ülkelere çağrıda bulunarak, “Tüm gelişmeler ışığında tabiki tek sonraki süreçte İslam İşbirliği örgütü İcra Komitesi’nin toplanması gerektiğine inanıyoruz. doğu Kudüs Komitesi’nin de toplanmasında yarar var. Kudüs’te büyükelçilik açma kararları, beynelmilel hukuka aykırıdır. bu konuyla alakali karar alan ülkelerin, başta Kosova olmak üzere kararlarını gözden geçirmelerini istiyoruz. Buradan tek sefer dahada çağrıda bulunmak istiyoruz. Filistin hükümet Başkanı’nın beynelmilel konferans önerisi vardı. Türkiye olarak bu konferansa kuvvetli tek destek veriyoruz. Türkiye- Filistin müsterek Komite toplantısının ilkini Ankara’da gerçekleştirmiştik. İkinci müsterek Komite toplantısını Ramallah’ta gerçekleştirmek istiyoruz. Filistin ekonomisine katkımız ayni ritimde devam edecek. Yorucu Kovid- 19 sürecinde elimizden geldiği civarindan Filistinli kardeşlerimize tıbbi malzemeleri, eş ve yardım olmak üzere verdik. Filistin davasını yalnız bırakmadık, bundan sonraki süreçte de bırakmayacağız” diye konuştu.

“DOĞU KUDÜS’ÜN FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Malki, Türkiye’ye destekleri hasebiyle teşekkür ederek, “Türkiye, özellikle Sayın Erdoğan ve Sayın Abbas’ın ilişkilerinde birbirine destek oluyor. Burada Ankara’da sizlerle bu atmosferde birlikteyiz. Türkiye’nin desteklerinden dolayı, Filistin’e BM Filistin Yardım Ajansı’na destek verdiklerinden dolayı teşekkür ederim. Türkiye’nin siyasi tutumunu, Sahiden Filistin davasını, halkını devamlı desteklemektedir. Bu Türkiye’nin tutumu her vakit ve herkesten öndedir. Çok kuvvetli şekilde siyasi olarak bize ve Filistin halkına bütün alanlarda destek vermektedir. ülkemiz her vakit bu destekleriyle lider memleket olmuştur” ifadesini kullandı.

“SEÇİME GÖZLEMCİ DE GÖNDEREBİLİRİZ”

Basın mensuplarının suallerini Cevaplayan bakanimiz Çavuşoğlu, Filistin’deki seçenek sürecine ilişkin, “Filistinli kardeşlerimiz arasındaki birlik ve beraberliğe önem atfettiğimizi söylemiştim. seçenek zamani mühim tek boyuttur. ülkemiz olarak bu seçimin beynelmilel standartlarda gerçekleşmesi amaciyla ülkemiz olarak ne varsa onu sağlamaya hazırız. Seçimle alakalı gereksinim duyulacak cihazların karşılanması dahil her biçimde desteği vereceğimizi söylemiştik. 2006’daki seçimi AGİT’in kendisi gözlemlemişti. O vakit bu misyonların içinde Türk mebus arkadaşlarımız da olmuştu. Bu seçime gözlemci de gönderebiliriz. Filistin’in neye ihtiyacı varsa o desteği vermeye hazırız” dedi.

“DIŞİŞLERİ BAKANLARI DÜZEYİNDE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ”

Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile gerçekleştirilen müzakereye ilişkin, “Görüşmelerde Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında heyetimiz temsil etti. Toplantılarımızın müspet atmosferde geçtiğini anlıyoruz. İkili meseleler değerlendirildi, Ayrı olarak bölgesel konularda da hemide görüş alışverişi yapıldı ayni vakitte da nasıl tek iş birliği yapılabilir bunları görüştüler. Karşılıklı rastgele belge veyahut koşul koşma benzeri tek şey olmadı. her biri kendisinin düşüncelerini içten tek ortamda söyledi. Bundan ardindan hangi adımları atacağımızı iki taraf da değerlendirecek, Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği benzeri zamani derinleştirerek, genişleterek ayni ritimde devam ettirme arzusundayız. Önce istihbaratlarımız, ardindan bakanlıklar devreye girdi, bakanimiz yardımcısı düzeyinde temas oldu. Semih Şükrü ile de Başka bir deyişle dışişleri bakanları düzeyinde de bunun benzeri tek müzakereyi gerçekleştirebiliriz. İlişkilerimizin asgari seviyede olduğu dönemde dahi Mısır’ın özellikle Arap ve İslam Dünyası, Ortadoğu ve Afrika amaciyla ehemmiyeti ortada; ama Filistin amaciyla ehemmiyetini her vakit vurguladık. Mısır ile ilişkilerimizin normalleşmesi demek Filistin’e vereceğimiz desteğin dahada iyi koordine edilmesi demektir. Önümüzdeki süreçte bu çalışmaları sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Şaduman UNUTMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.