Ay’a ilk ayak basan Apollo 11 ekibinin pilotu Michael Collins vefat etti-haberi

Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in 1969’da Ay’a evvel adımlarını atmak amaciyla ayrıldığı kumanda modülü Columbia’ya pilotluk yapan Apollo 11 astronotu Michael Collins’in 90 yaşında kanser hastalığı hasebiyle vefat ettiği haberi, ailesi tarafından Amerikan basınına duyuruldu.

Collins, Columbia modülündeki pilotluk görevi gereği dünyanın uydusuna ayak basmamış ve başka iki arkadaşının görevini bitirmesi amaciyla araçta beklemek vaziyetinde kalmıştı.

APOLLO 11 MÜRETTEBATINDAN Yalnızca BUZZ ALDRIN yasamda

3 kişilik Apollo 11 mürettebatından aya evvel ayak basan Neil Amstrong, 2012 seneninde 82 yaşında vefat etmişti. bu erken hayatını kaybeden Michael Collins’in ardından, Apollo 11 ekibinden Yalnızca New Jersey doğumlu astronot Buzz Aldrin yasamda kalmış oldu.

ALDRIN’DEN his DOLU MESAJ

Ay yüzeyine ayak basmış tek yaşayan insan var olan Aldrin, görev arkadaşı Collins’in vefat haberi üstüne Twitter’dan, “Sevgili Mike, her nerede olacaksan ol, bizi her vakit ustaca tertemiz zirvelere ve geleceğe taşıyacak ateşe sahip olacaksın. Seni özleyeceğiz. Huzur içinde yat.” şeklinde duygularını paylaştı.

MICHAEL COLLINS KİMDİR?

1930 Roma doğumlu Michael Collins, 1952’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Askeri Akademisi’nden mezun olduktan sonra, harp pilotu ve test pilotu olduğu sema Kuvvetleri’ne katıldı ve 1963’te NASA‘ya onay edildi. 1969’da Apollo 11 mürettebatına seçilen Collins, NASA’ya ait Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nde Neil Amstrong ve Buzz Aldrin ile birlikte aldığı 6 aylık eğitimin derhal peşinden tarihi ay yolculuğundaki yerini netleştirmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Mücahit Oktay

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir