Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz hakim karşısına çıktı: Türkiye’ye iade edilmek istiyorum-haberi

Avusturya’da ABD’nin talebi üstüne tutuklanan SBK Holding yönetim heyeti Başkanı Sezgin Baran Korkmaz bu erken Viyana‘da hakim karşısına çıktı.

14 GÜN dahada yakalanmis KALACAK

Sezgin Baran Korkmaz “Türkiye’ye art iade edilmek istiyorum” dedi. Mahkeme, yetkisizlik kararı verirken, Korkmaz’ın 14 vakit dahada yakalanmis kalacağı ve derhal peşinden Wels’te hakim karşısına çıkacağı öğrenildi. Duruşmanın ardından, Sezgin Baran Korkmaz’ın mahkeme binasının art kapısından çıkarıldığı belirtildi.

AVUKAT DÜLGER: BUGÜN veyahut YARIN BAŞVURUMUZU YAPACAĞIZ

Kara kazanç aklama ve dolandırıcılık suçlamalarıyla al bültenle aranırken Avusturya’da tutuklanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger, müvekkilinin Türkiye’ye art iade edilmesini istek edeceğini söyledi. Dülger “Bugün veyahut yarın başvurumuzu yapacağız” dedi.

“MÜVEKKİLİM TÜRKİYE’DE YARGILANMAK İSTİYOR”

Avukat Dülger, müvekkili hakkındaki suçlamaların iş ortaklığı olduğu Kingston şirketinin illegal faaliyetlerine dayandırıldığını belirterek, “ABD’nin tertemiz tespit ettiği tek usulsüzlükten müvekkilimin haberdar olmasını beklemek düşünülemez. Müvekkilim Türkiye’de yargılanmak istiyor ve bu yüzden iadesini istek edecek. Türkiye’nin de art iade isteginde bulunduğunu biliyoruz. Biz de bu erken veyahut yarın Türkiye’ye art iade edilmeyi istek edeceğiz” dedi.

ABD’NİN TALEBİYLE ÖNCEKİ GÜN TUTUKLANMIŞTI

“Suç gelirlerinin aklandığını bilmesine karşın Suskun kalmak” iddiasıyla ABD’de başlatılan tahkikat hasebiyle Avusturya’da ABD’nin talebi üstüne evvelki vakit tutuklanmıştı.

İADE SÜRECİ 19 HAZİRAN İTİBARIYLA BAŞLADI

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi ozan Ceyhun, Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi amaciyla Bir gün evvel “Bakanlığımızdan aldığımız yönerge doğrultusunda gereğini adina getirerek art iade işlemleri amaciyla zamani 19 Haziran tarihiyle başlatmış durumdayız” ifadelerini kullanmıştı.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin isteğiyle tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili, “Türkiye’nin art iade talebi de ulaştı” demişti.

BAŞSAVCILIK esya VARLIKLARININ LİSTESİNİ YAYIMLAMIŞTI

Öte yandan, Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki şirketleri ve varlıklarının tahkikat dosyasına konduğu ABD’de Utah Mahkemesi’ndeki “dolandırıcılık ve kara kazanç aklama” davasında başsavcılık, el konulmasını istediği esya varlıklarının listesini yayımlamıştı.

İKİ KARDEŞ cezali OLMUŞTU

ABD’de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından art alınmasını istek etmişti. ‘Kingston Kardeşler’in AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazinesini dolandırarak ele geçirdiği 511 milyon dolarlık teşviklerin asgari 134 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve cezali olmuşlardı.

ONLARCA ŞİRKETE mevduat YAPTILAR

2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile SBK’nin kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere Bir hayli değişik yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı tekrar kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle alana çıkmıştı. Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem dokümanları de dahil olmak üzere, SBK ve SBK’ya yakın başka ülkemiz irtibatları ile alakalı iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Aynı duruşmalarda maznun var olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Dermen de; suçlu bulunarak cezali olmuştu. Asıl isimi Levon Termendzyan var olan Dermen’in SBK’nın Türkiye’deki finansörü olduğu argüman edilmişti.

TÜRKİYE’DE DE DAVA AÇILMIŞTI

SBK Holding ve bağlı altı şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara kazanç aklandığı iddiaları üstüne Türkiye’de de dava açılmıştı. Geçtiğimiz ay evvel duruşması yapılan davaya ile alakalı yakalama kararı var olan Sezgin Baran Korkmaz yurtdışında olduğu amaciyla katılmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir