Avusturya polisi firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ı masaj salonunda yakalamış-haberi

SBK Holding yönetim heyeti Başkanı Sezgin Baran Korkmaz‘ı, ABD‘nin isteği üstüne cenup ve yukarıya Avusturya‘nın Gmunden polisi operasyonla yakaladı. Korkmaz, yakalandığında tek sauna-masaj salonundaydı; iltica istek etmedi.

LÜKSEMBURG’DA ŞİRKET, VİYANA’DA VAKIF

Viyana, Lüksemburg, Wels üçgeninde dolaşan Sezgin Baran Korkmaz’ın, takriben 7 aydır hangi pasaportla buralarda kalabildiği Daha bilinmiyor. Lüksemburg’da üç ayrı şirketi var olan Korkmaz’ın, Ayrı olarak Viyana’da da yatırımlar uygulamak istediği, bu amaçla vakıf – şirket benzeyen tek yapı oluşturmaya çalıştığı, Bir takım yatırımları amaciyla Türk iş insanlarıyla buluştuğu, kara kazanç aklama girişimi olduğu öne sürülüyor.

Birkaç sefer Viyana’ya gelen Korkmaz’ın, dinlenmemek amaciyla sık sık telefon değiştirmesine karşın uzunca müddettir izlendiği alana çıktı. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Lüksemburg’dan çıkan ve Viyana ile Salzburg arasındaki bölge var olan Wels yakınlarına geçen Korkmaz amaciyla burada harekât hazırlığı yapıldı.

İŞTE OPERASYONUN AVRUPA AYAĞI

Operasyon zamani şöyle başladı;

1) hukuki ALTYAPI HAZIRLIĞI: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ beynelmilel yakalama kararı çıkardı ve Avusturya ile arasındaki “ceza davaları ile ahenk gösteren ücret suçlarda adli yardımlaşmaya” ait 1995 tarihindeki anlaşmayı yeniledi. Anlaşmaya, online ifade alabilme, online karşılıklı bilgi alışverişi, banka suçları ve finansal suçlarla alakalı bilgi değiş – tokuşu bölümleri eklendi. Avusturya hükümeti de Sezgin Baran Korkmaz, Viyana’da mahkemeye çıkmadan evvel bunu yayınladı.

2) POLİSE, harekât TALİMATI: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Avusturya, tek istikametten “muhtemel tek iade, art iade olmazsa online olarak ifade alınması için” bu hazırlıkları yaparken, Wels Kasabası yakınlarındaki Gmunden Polisi’ne harekât direktifi gitti. Avusturya’nın en güneyindeki ormanlık bölge var olan Gmunden ve çevresi polisi, Sezgin Baran Korkmaz’ı yakaladı.

3) TESLİM OLMADI: Bir takım iddialardaki benzeri Korkmaz kendisi teslim olmadı. Hem de özünden öylesine emindi ki, tek sauna- masaj salonuna girdiğinde zabita baskın yaptı.

4) “ABD ADINA YAKALADIK” DEDİLER: Sezgin Baran Korkmaz’a, ABD’nin beynelmilel yakalanma talebi hasebiyle gözaltına alındığı bilgisi verildi, kelepçelendi. Korkmaz’ın hangi pasaportu taşıdığı veyahut Lüksemburg, Avusturya, İsviçre oturumu olup olmadığı bilinmiyor. Korkmaz’ın, su yasaları gereği o anda iltica istek hakkı bulunuyordu. Bunu kullanmadı.

5) İLTİCA HAKKI, PASAPORTA BAĞLI: Mahkemede, ABD’nin talebi yüzüne okununca da iltica isteginde bulunmadı. Avukatları da bunu istemedi. Bu durum, oturumu statüsünün veyahut başka vatandaşlığının olabileceği şeklinde yorumlandı. başka tek yorum da, ABD’nin iadesine karşı, iltica isteginin işe yaramayacağı, Türkiye‘nin art iade talebine karşı “bu talebin nihayet deva olarak” kullanılacağı şeklinde.

HALEN VİYANA’DA GÖZALTINDA TUTULUYOR

Avusturya’nın Gmunden polisi, Sezgin Baran Korkmaz’ı yakaladı. Korkmaz, kelepçelendi ve gözaltına alındı. hali hazırda Viyana’da aynı binada gözaltında tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir