Avrupa Birliği ile Astrazeneca arasındaki kriz büyüyor! AB konuyu yargıya taşıdı-haberi

Tüm yeryüzünde koronavirüsle ugras ayni ritimde devam ediyor.Birçok memleket umudunu aşıya bağlamışken, tedarikte yaşanan aksaklıklar,ülkeler arasındaki krizleri de beraberinde getiriyor. nihayet olarak Avrupa Birliği, ABD’nin ilaç devi, Astrazeneca tarafından üretilen koronavirüs aşılarının, tedarikine baz alinarak sözleşmeye uyulmadığı ve teslimatın emin tek planlamayla gerçekleştirilmediği gerekçesiyle dava açtığını duyurdu.

DEV İLAÇ FİRMASINDAN YANIT GECİKMEDİ

Yargıya taşınan mevzu hakkinda Astrazeneca’dan cevap gecikmedi. Firma, açılan davanın hiçbir dayanağının olmadığını belirterek, Avrupa Birliği ile anlaşmanın gerekliliklerini adina getirdiklerini ve haklılıklarını sonuna civarindan savunacağın duyurdu.

120 MİLYON’A ANLAŞILDI 30 MİLYON AŞI GÖNDERİLDİ

Avrupa Birliği ile Astrazeneca arasında yapılan anlaşmada, 300 milyon doz aşı sağlanması ve istek edilmesi seklinde 100 milyon ek dozluk alım opsiyonu yer alıyordu. Avrupa Birliği, sene evvel çeyreğinde 120 milyon doz aşının gönderileceği arayışı içindeyken Astrazeneca, Avrupa Birliği’ne Yalnızca 30 milyon doz sağlayabildi. İkinci çeyrekte ise su tarafı 180 milyon doz bekliyordu ama firma, bu dönemde 70 milyon doz sağlayabileceğini açıklamıştı.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir