AstraZeneca krizi büyüyor! Aşıdan sonra ölen kişinin ailesi suç duyurusunda bulundu-haberi

Son haftalarda koronavirüs aşılarında tartışmaların odağı vaziyete gelen AstraZeneca aşısıyla alakalı flaş kararı Avrupa İlaç Ajansı (EMA) açıkladı. Kurumdan yapılan izahta aşı yaptıran kişilerde görülen ağırbaşlı ‘kan pıhtılaşması’ (tromboz) tehlikesinin aşıyla irtibatlı olduğu ifade edildi.

EMA’nın bu açıklamasından ardindan Fransa‘da yaşanan tek vefat gözlerin tekrar bu aşıya çevrilmesine neden oldu.

İLK DOZUN ARDINDAN ŞİDDETLİ eklem AĞRISI HİSSETMİŞ

Fransa’nın Annecy şehrinde AstraZeneca’nın geliştirdiği tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını olduktan 11 vakit ardindan hayatını kaybeden 63 yaşında olan Joal Crochet’in ailesi hatali ilaninda bulundu. Crochet’in kardeşi Jean-Luc Crochet, France Bleu radyosuna yaptığı açıklamada, kardeşinin 7 Mart’ta AstraZeneca aşısının evvel dozunu olduktan yarım saat ardindan şiddetli eklem ağrısı hissettiğini, derhal peşinden solunum meselesi alana çıktığını kaydetti.

“PIHTILAŞMANIN NEDENİ AŞI” İDDİASI

Jean-Luc Crochet, kardeşinin sağlık vaziyetinin dahada ardindan ağırlaştığını, 17 Mart’ta hastaneye kaldırıldığını ve 18 Mart’ta hayatını kaybettiğini söyledi. Doktorların karaciğerde, böbreklerde ve beyinde kanda pıhtılaşma tespit ettiğini aktaran Jean-Luc Crochet, kardeşinin neden öldüğünün tespit edilebilmesi amaciyla hatali ilaninda bulunduklarını belirtti. Crochet, kanda pıhtılaşma alana çıkmasının aşıdan kaynaklanabileceğini savundu.

AVRUPA İLAÇ AJANSI’NIN AÇIKLAMASI

Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca’nın geliştirdiği tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı nihayet haftalarda aşı tatbik edilen kişilerde görülen ağırbaşlı taraf etkiler sebebinden tartışmaların odağı haline gelmişti.

Birçok Avrupa ülkesi Oxford/AstraZeneca aşısını durdurma kararı almıştı. Almanya kararı açıklama etti ve Fransa, İspanya, İtalya, Danimarka, Norveç ve İrlanda da onu takip etti. Bu kararın gerekçesi ise aşı var olan Bir takım kişilerde çeşitli kan pıhtılaşması problemleri yaşanması. Bu sorunlarsa kişilerde ağırbaşlı sağlık problemlerine yollar açtı Hem de beyinlerini etkiledi.

Avrupa’da aşılarla alakalı en görevli kuruluş var olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) mevzu hakkinda flaş tek İzah yaparak değerlendirmeler neticeninde taraf etkilerin aşıyla irtibatını onay ettiklerini açıkladı.

30 KİŞİDEN 7’Sİ 24 MART İTİBARIYLA yasamini KAYBETTİ

İngiltere’de Oxford-AstraZeneca tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı var olan 18,1 milyon kişinin 30’unda kan pıhtısı geliştirdiği belirtilmişti. İngiltere İlaç ve sağlık Ürünleri düzen etme Kurumundan (MHRA) yapılan açıklamada, bu 30 kişiden 7’sinin 24 Mart itibarıyla öldüğü kaydedildi.

Ölümler ve aşı arasında tek bağ olup olmadığı veyahut vakaların tesadüfü gelişip gelişmediğini kesinlestirmek amaciyla araştırmaların ayni ritimde devam ettiği açıklanmıştı. Ülkede, 9 Aralık-21 Mart arasında 15,8 milyon ilk, 2,2 milyon da 2. doz Oxford-AstraZeneca aşısı uygulandığı bildirildi.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir