AstraZeneca aşısının kullanımı 9 ülkede durduruldu-haberi

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının, kan pıhtılaşmasına kapı araladığı şüphesi hasebiyle Avrupa Birliği (AB) üyesi var olan 9 memleket aşının kullanımını askıya aldığını duyurdu.

Avusturya’da ki tek hemşirenin AstraZeneca aşısı olduktan kısa tek vakit ardindan kan pıhtılaşması hasebiyle hayatını kaybetmesinin ardından, İtalya, Avusturya, Norveç, Danimarka, Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg ve İzlanda’da AstraZeneca aşılarının kullanımının durdurulduğu belirtildi.

Danimarka’nın, aşıyı alan yurttaslar arasında “ciddi kan pıhtısı vakaları” raporlarının derhal peşinden aşının kullanımının askıya alındığını duyuru ederek hareketin, “tedbir Emelli olduğunu” belirtti. Danimarka sağlık Bakanlığı, yöneticilerin aşı ile kan pıhtılaşması arasında tek bağlantı olup olmadığını araştırdıklarını açıkladı.

İTALYA’DA iki KİŞİ yasamini KAYBETTİ

İtalya’nın Siracusa şehrinde pazartesi sabahı aşı var olan Stefano Paterno adli asker, 24 saat ardindan hayatını kaybetmişti. Siracusa Savcılığı, 43 yaşında olan askerin ölümünü ile alakalı tahkikat başlattı.

Paterno’nun kati vefat nedenini kesinlestirmek amaciyla cuma bugünü otopsi yapılacak. Catania şehrinde de, aynı sevkiyattan çıkan AstraZeneca aşısı vurulan 50 yaşında olan tek zabita memuru da 12 vakit evvel hayatını kaybetmişti.

İtalya İlaç Ajansı AIFA tarafından yapılan izahta ise, Paterno’ya yapılan AstraZeneca aşısının bulunduğu sevkiyattaki aşıların kullanımının askıya alındığı aktarıldı.

İNGİLTERE AŞININ KULLANIMINA ayni ritimde devam EDECEK

Birleşik Krallık, aşı olanların kan pıhtılaşmasına maruz kalma olasiligi olmadığını ifade etti. İngiltere hükümeti aşıyı “hem emniyetli ayni vakitte da etkili” olarak nitelendirerek savundu. hükümet ayrıca, İngiltere’nin kendisinin içinde aşının dağıtımına ayni ritimde devam edeceğini açıkladı.

22 KİŞİDE KAN PIHTILAŞMASI RAPOR EDİLDİ

Avrupa İlaç Ajansı, (EMA) 9 Mart itibarıyla Avrupa ahenk gösteren ücret Bölgesi’nde aşılanan üç milyondan çok kişide 22 kan pıhtısı vakası rapor edildiğini bildirdi.

AstraZeneca tarafından 17 Avrupa ülkesine gönderilen ve tek milyon doz aşıdan oluşan tespit edecek tek partinin “kan pıhtılaşmasına” kapı araladığı düşünülüyor.

Öte istikametten AB’de Almanya ve Fransa da dahil olmak üzere tek çok ülke, AstraZeneca aşısının etkinliğinden kuşku duyarak aşının kullanımını 65 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlandırmıştı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir