Aşı sevkiyatları planlandığı gibi giderse, 20 yaş üstü herkes Temmuz’da aşılanmış olacak-haberi

Tam kapanmanın derhal peşinden vatan dışından istikbal aşı sevkiyatıyla birlikte Türkiye’nin dört tek yanında aşılama işlemleri hızlanacak. Türkiye’ye haziran ayında 22 milyon, temmuz ayında ise 30 milyon doz BioNTech aşısı gelecek.

EYLÜLDE KİTLE BAĞIŞIKLIĞINA GEÇİLECEK

Sabah’ın haberine göre; Çin’li Sinovac firması ise istikbal hafta 2. parti aşıları Türkiye’ye gönderecek. Temmuz ayında 20 ıslak üstü her biri aşılanmış olacak. 2. doz aşılamayla da nüfusun yüzde 70’inden fazlası aşılanarak eylül ayından ardindan kitle bağışıklığına geçilecek.

İKİ AYDA 52 MİLYON BIONTECH AŞISI GELECEK

Sağlık Bakanlığı’nın Pfizer/ BioNTech ile yaptığı görüşmelerin derhal peşinden iki ay içinde istikbal Biontech aşılarının miktarı da belli oldu. Türkiye’ye haziranda 22, temmuz ayında ise 30 milyon doz BioNTech aşısı ulaşacak. böylelikle iki ay içinde 52 milyon doz BioNTech aşısı yurda gelmiş olacak ve 26 milyon yurttaş iki doz BioNTech aşılarını 6-8 hafta arayla olabilecek.

“ÇİN, EN ÇOK AŞIYI TÜRKİYE’YE GÖNDERDİ”

Çinli Sinovac firmasının aşı sevkiyatı ise kademeli olarak artacak. onuncu hafta 1.3 milyon doz aşının Türkiye’ye sevkiyatını yapan Sinovac, 2. parti aşıları da istikbal hafta gönderecek. Çin’in şu anne civarindan en çok aşıyı Türkiye’ye verdiğini belirten Çin Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng, “Geçen sene aralık ayından bu yana Çin aşısı Türkiye’ye gelmeye başlamıştı. Bugüne civarindan Türkiye’ye 27 milyon doz Sinovac aşısı gelmiştir. Bu rakam şu anda Çin’in yabancı ülkelere verdiği maksimum miktar. Çin şu anne civarindan en çok Türkiye’ye aşı vermiştir” ifadelerini kullandı.

RUS AŞISI SPUTNİK, iki HAFTA İÇİNDE GELİYOR

Sputnik V aşısının evvel sevkiyatı ise iki hafta içinde gerçekleşecek. Aralık ayına civarindan da Rusya’dan kademeli olarak 50 milyon doz aşı gelecek. Ayrı olarak Sputnik V aşısının imalatı Türkiye’de de yapılacak. Yüzde 90’ın üzerinde etkinliği olduğu için aşının çok hacimli üretimine yaz ortasında geçilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.