Artan vakalar sonrası tekrar kapanma olur mu? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, merak edilen soruya yanıt verdi-haberi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Haber global ekranlarında yayınlanan Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Az Önce Konuştum programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Kalın; koronavirüs salgının yanı sıra şimal Irak’ın pul skandalından, Biden’ın Cumhurbaşkanı’nı aramasına civarindan gündemdeki konularla alakalı değerlendirmede bulundu.

2 Mart’ta geçilen normalleşme süreciyle birlikte koronavirüs vakalarının 14 binin üstüne çıkmasıyla “Tekrar kapanma olur mu?” suali da suallen Kalın, olay sayıları ve vefatların artması vaziyetinde tekrar kapanma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Kalın’ın açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

“PUL SKANDALI DÜZELTİLMEZSE NETİCESİ kati OLUR”

“Bu harita hatri sayilir büyüklükte tek hatali ve Türkiye’ye yapılan saygısızlıktır. Bunu onay etmemiz mümkün değil. Başkonsolosluğumuz derhal bağlantıya geçip bunu sorgulamıştı. “Resmi tek bağlayıcılığı yok” diye dönüş sağlandı. hükümet bunu derhal düzeltmeli. Düzeltmediği halde neticesini en kati biçimde alır.”

“BIDEN neden CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I ARAMIYOR?” TARTIŞMALARI

“Biraz ağır olacak ama bu durum Daha önceki dönemlerin alçak komplekslerini çağrıştırıyor. Biz bunu bu civarindan önemsemiyoruz.”

“S-400’DEN GERİ hamle ATMAYIZ”

“Burada durup dururken ülkemiz bendeniz onu değil bunu almak istiyorum demedi. Burada tek gereksinim var onu almak istiyorum dedi. Biz ülkemiz olarak S-400’lerden art adım atmayız. Kararlılığımız ayni ritimde devam ediyor. S-400’ler F-35’lere tehdit teşkil etmez. Bu tartışmaların teknik değil siyasi tek münakaşa olduğunu görüyoruz. ülkemiz olarak biz de diyoruz ki “Gelin siyasi olarak çözelim”. CAATSA yaptırımları manasız ve işlevsizdir. Bu tehdit dilleri bizi etkilemez.”

YENİDEN KAPANMA OLUR MU?

“Kademeli normalleşme dediğimiz süreç, eğer komple gevşemeye ve tedbirleri önemsememeye dönüşürse, olay sayıları ve vefat sayıları artarsa tekrar kapanmak zorunda kalırız. tekrar kapanma olasiligi hep var. Mutasyon olasiligi de var, olay sayısının çogalma olasiligi de var, tertemiz tek dalga olasiligi de. Bu kararı almak da çok basit değil. Vatandaş, esnaf, lokantacılar çok daraldı. Tedbirlerimizi alıyoruz. Aşımızı oluyoruz, mesafeye dikkat ediyoruz. tek istikametten da hayat ayni ritimde devam ediyor. Bu balansı savunmak zorundayız. Bu balansı ihmal edersek, olay sayıları 40-50 binlere yükseldiğinde vatandaşımız bize gelip, “Biz hasta kisi olmak istemiyoruz” diyecekler. Kapatın diyecekler. Devletin aldığı tedbirler yurttaş uyduğu vakit anlamlıdır. o nedenle devamlı ikaz yapıyoruz. sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu sebeple devamlı vatandaşlarımızı uyarıyor.”

“AVRUPA BİRLİĞİ İLE KOPMADIK”

“Avrupa ile Katiyen kopmayacağız. Bu süreçte inişli çıkışlı dönemler oldu. ülkemiz perspektifinde tek daralma yaşadı Avrupa. Washington’dan buyruk alan tek Avrupa var. Avrupa kendisinin coğrafyasını bırakıp oraya bakıp perspektif belirlemesi küresel açıdan menfi vaziyete getiriyor.”

“400 BİN SURİYELİ MÜLTECİ ÜLKESİNE DÖNDÜ”

“18 Mart Göçmen anlaşması güncellenmesi gerekiyor. AB’den destek gelse de gelmese de biz muhacirlere desteğimizi sürdüreceğiz. Türkiye’den 400 bine takriben kişi emniyetli var olan bölgeye döndü. Gümrük Birliğinin güncellenmesinin vakiti geldi. hemide su ayni vakitte da ülkemiz ekonomisi amaciyla mühim tek güncelleme. ama derhal olacak tek iş değil, 3-4 senesi bulabilir. Bu asama piyasalara dahi mühim katkı sağlayacak. Vize serbesti de konuşulması gerekenler arasında.”

ERDOĞAN-MACRON GÖRÜŞMESİ

“Avrupa siyaseti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alanda faal aktör olduğunu biliyor. Avrupa’nın aklı selim siyasi aktörleri bunu biliyor ve görüyorlar. Macron problemleri çözelim dahada sık görüşelim anlayışıyla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu yaklaşımı müspet buldu. Fransa ile Libya ile alakalı çok değişik noktalardan bu noktaya geldik. Libya halkı 2,5 senedir süre gelen savaşa karşı artık rahatsız. alanda Libya’da ulusal tek silahlı güç kurulması gerekecek. Biz bu konularda destek vereceğiz. Libya, Türk firmaları mühim işbirliğine girecek. ülkemiz Avrupa ile her konuda anlaşamayabilir. ama karşılıklı çıkar ve saygı çerçevesinde bu vaziyeti yürütebiliriz.”

“KADINA ŞİDDET UYGULAYANLARA ÖYLE karar UYGULAMALIYIZ Kİ BİR dahada İNSAN İÇİNE ÇIKAMASIN”

“Kadına baz alinarak şiddete öyle tek karar uygulamalıyız ki yapan kişi tek dahada insan dahil kismina çıkmasın. Bu Yalnızca haklar olarak değil. Kültürel ve yasamsal olarak da bu önemli. haklar ile halkoyu yüreği bu noktada buluşmalı. tek şeyi şiddet yoluyla ele geçirmek, erkekliğini test etmek benzeri rezil vaziyetler cemiyet meselesi. belli tek süre dahada oturup tefekkür ederek düşünmek lazım. dahada iyi olanini nasıl yapabiliriz? Bunları ferdi ve cemiyet olarak düşünmeliyiz. İyi iyi kavramlarını unuttuk. iyi deyince tek anda estetik kozmetik geliyor. Anlamın kendisi manasız olmaya başladı. tek şeyleri dahada iyi dahada doğru yapabiliriz.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir