Almanya'da Türk Futbolu: Türkgücü Münih-haberi

Türkiye ve Almanya arasında 1961 seneninde imza adan iş gücü anlaşması kapsamında Türk işçileri Almanya’ya götüren o evvel trenin Sirkeci İstasyonu’ndan kalkışının üzerinden tam 60 sene geçti. Bu 60 senelik sürecin başında yabancısı oldukları tek topluma ve ülkeye ‘‘Gastarbeiter’’ Başka bir deyişle ‘‘Misafir İşçi’’ olarak giren Türkler aradan geçen vakitte dördüncü nesle erişmiş durumda. Üstelik artık konuk olarak değil ev sahibi olarak Almanya’ya ve Alman toplumuna hayatın her alanında etkin katkılar sunuyorlar. Bu katkılar ekonomiden siyasete, bilimden sanata çok geniş tek yelpazede olduğu benzeri sporda da laf konusu.

Futbolda Türk-Alman Etkileşimi

Spor ve Almanya denince akla evvel gelen dalın futbol olduğu da tek gerçek. Nitekim ara ara Türk futbolunda da gördüğümüz üzere Alman ekolü, Alman hoca, Alman oyuncu benzeri gündemlere yabancı değiliz. Tam da Almanya’ya iş göçünün 60. seneninde ulusal Takımın da tek Alman isme, Stefan Kuntz’a emanet edilmesi bu gündemin nihayet güncel örneği. Almanya’nın Türk futboluna katkıları çok dahada derin elbette. Bu noktada Toni Schumacher, Markus Münch, Lukas Podolski, Mario Gomez benzeri oyunculardan Sepp Piontek, Reiner Hollmann, Jürgen Sundermann, Werner Lorant, Horst Hrubesch, Hans-Peter Briegel, Christoph Daum ve Michael Skibbe benzeri antrenörlere Bir takım örnekler sıralamak mümkün.

Türkiye ve Almanya mevzubahis olunca değişik tek etkileşim boyutu da var şüphesiz. İki tarafın da birbirini beslemesinden doğan tek netice aslında bu ve Türk futbolunda sıkça ‘‘Gurbetçi Futbolcu’’ tanımıyla karşımıza çıkageldi. Evet Almanya’da yetişen Türk kökenli futbolcular: mutlu Özil’den Hamit Altıntop’a, Hakan Çalhanoğlu’dan İlkay Gündoğan’a, Yıldıray Baştürk’ten Nuri Şahin’e, Erol Bulut’tan Ümit Davala ve harp Tosun’a aslında çok dahada fazlasını sayabileceğimiz isimler.

60 senelik hikâyenin tek de gurbet tarafı var tabii. Futbol Almanya’da, memleketten uzakta, gurbette var olan insanımızın tek araya geldiği, kaynaştığı, tabir yerinde ise gurbette sılayı, vatanı bulduğu tek ortam sundu demek yanlış olmayacak belki de. tekrar yabancısı oldukları tek kültür ve ülkede yasamsal yasama uyumun evvel örneklerini de hafta sonları izleyicisi oldukları yeşil sahalarda verdiler diyebiliriz. 60’lı senelerden bu yana Almanya topraklarında oynan her ulusal mücadele ise Avrupalı Türkler amaciyla ayrı tek heyecan oldu: 1970 Köln Almanya-Türkiye, 1979 Gelsenkirschen Almanya-Türkiye, 1983 Berlin Almanya-Türkiye maçları vd…

Aradan geçen 60 senede artık çoktan Almanya’nın tek parçası olmuş var olan Türkler, Alman futboluna kurdukları spor kulüpleriyle de hemide katkı ayni vakitte da renk kattılar. Bu doğrultuda hemide popüleritesi ayni vakitte da göçmen gruplarca oluşturulan takımlar arasında marka değeri ve bilinirliği açısından önde gelen takımlardan biri TÜRKGÜCÜ MÜNİH oldu!

Bayern’den ardindan en çok alaka çeken takımlardan

Kuruluş zamani 1970’li senelerin başında iki Türk göçmen Alaattin Candar ve Ömer İlciktay tarafından başlatılan takım, 1975’te SV Türk Gücü München isimi ile kuruldu. Türk Gücü, evvel senelerinde kuruluş çalışmalarına yoğunlaştı. Sonrasında nispeten de olsa arzu edilen finansal kaynakların oluşumuyla futbolu ile özellikle göçmen topluluklar arasında tek popüler olarak yıldızını parlatmaya başladı. Nitekim 1988 seneninde takım, Bayernliga’ya yükselmiş oldu. Türk Gücü böylelikle bu başarıyı tekrar Türklerin kurduğu tek başka takım var olan Berlin Türkiyemspor’dan ardindan tekrarlayan 2. Türk göçmen kökenli takım oluyordu. Kulüp, yakaladığı çıkış ile binleri maçlarında toplarken; Bayern ve 1860’tan ardindan Münih’in en hatri sayilir büyüklükte takimi diye nitelendirilmeye başlanmıştı.

Başarılı senelerin derhal peşinden çeşitli nedenlerle perişan günler geçirmeye başlayan Türkgücü, 1992’de grup düşüp 1994’te tekrar kümeden çıksa da bu sefer 2001 seneninde yaşadığı iflas zamani ile dağılmaktan kurtulamadı. Takım bundan ardindan ise Türk SV 1975 ismi ile yeşil sahalarda varlık göstermeye çalıştı. Türk SV 1975, 2000’li senelere ise tek birleşmeye gittikçe ayni ritimde devam etti. dahada evvel Türk Gücü’nde oynayanlarca heyetmiş var olan Ataspor ile birleşerek Türkgücü Ataspor ismini aldı.  Birleşim ile birlikte finansal konulara da yoğunlaşan Türkgücü Ataspor, 2016 seneninde tarihinde evvel kez borçsuz olarak tek yönetim devri gerçekleştirmiş oldu ve kulübün ismi de 2019-2020 sezonu ile birlikte tekrar Türkgücü Münih oldu. Başarılı tek yönetim zamani ile futbol hayatına süre gelen Türk Gücü Münih, ugras ettiği dördüncü ligde 2019-2020 sezonlarinda evvel yarıyı da lider olarak bitirme başarısı gösterdi. Arkasından gelen COVID19 Pandemisi hasebiyle liglerin var vaziyeti ile evvel tatili sonrasında ise tescili ile kararıyla da Türk Gücü artık Almanya 3. Ligi’ne yükselmeye dogruluk kazanmış oldu.

Überall Familie ‘‘Her Yerde Aileyiz’’

Türk Gücü Münih, beklenenin aksine takımdaki çok sayıda Türk olmayan ve aralarında Almanların da olduğu yabancı futbolcuları ile dikkat çekiyor. Başarılarının yanısıra göçmen kökenli tek takım olması da kulübe var olan alakayı arttırıyor. Öyle ki Münih’in takımı var olan Alman devi Bayern’in seçmelerinden gelip Türk Gücü’ne katılan örnekler çok takımda. Türk kökenli tek takım olması hasebi ile ara ara ırkçı tartışmalara da isimi karıştırılmak istense de Türkgücü Münih aslında ırkçı odaklara karşı da uyumun en iyi yanıtı olma özelliği taşıyor. Takımın sloganı var olan ‘’Überall Familie’’ (Her Yerde Aileyiz) ifadesi de bu doğrultuda nokta atış tek ileti adeta. hemide içerdiği birlik vurgusu ayni vakitte da Almanya’nın her tarafında var var olan ve Türk toplumunun da içinde bulunduğu taraftarlarıyla dayanışma iletisi bulunan Überall Familie mühim tek detay.

Maçlarını tarihi Münih Olimpiyat Stadı’nda oynayan kulüp, toy tek ıslak ortalamasına sahip. al ak renkleriyle ön planda var olan Türkgücü Münih’te dahada evvel Türk ulusal Takımı’nda da oynamış var olan Nürnberg doğumlu Sercan Saraer de takim formasi giyiyor.

Pandemi şartlarının ve maçların seyircisiz oynanmasından dolayı kaçınılmaz olarak etkilenen kulüp, bu sezonu ligde kalarak tamamlayıp, tek sonraki sezon ile birlikte de Bundesliga 2’ye çıkma hedefini gerçekleştirmek istiyor.

Deniz Demir (Twitter: @denizdemirtc) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.