Akşener’in ‘seçim iş birliği’ mesajına DEVA ve Gelecek Partisi’nden itiraz var: Zemin kaybederiz-haberi

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener‘in, Ali Babacan‘ın liderliğindeki DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu‘nun liderliğindeki Gelecek Partisi ile tek sonraki seçenek amaciyla iş birliği yapılabileceği açıklaması, “seçim ittifakı” tartışmalarını tekrar gündeme getirdi.

AKŞENER, DEVA VE istikbal PARTİLERİ İÇİN İTTİFAK SİNYALİ VERMİŞTİ

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı tek tv programında, tek sonraki seçime ait tahminlerini açıklarken, İYİ Parti’nin büyüdüğünü, CHP’nin oylarının ise düşmediğini belirterek, “Buna karşılık DEVA ve istikbal Partileri var, mutluluk Partisi kötü gitmiyor. büyük olasılık yarın tek işbirliği olacak benzeri gözüküyor. DEVA ve istikbal Partisi’nden bahsediyorum. bunun benzeri baktığınız vakit Cumhur İttifakı adayının seçilmesi mümkün görünmüyor” görüşünü dile getirmişti.

“SEÇİM İTTİFAKI HİÇ KONUŞULMADI”

Şimdiye civarindan parti kuruluş çalışmalarına odaklandığı amaciyla “konu veyahut asama bazlı” işbirliklerine kapı açmakla birlikte seçenek ittifakları ile alakalı kendini bağlamayan her iki partide ise Akşener’in çıkışı, “İyi niyetli tek niyet beyanı, istikbal öngörüsü” olarak nitelendiriliyor. ara ara İYİ Partililerle değişik konularda müzakereler yapıldığı ama “seçim ittifakı” konusunun hiç konuşulmadığı ifade ediliyor.

GELECEK PARTİSİ: ŞİMDİDEN KONUŞMAMALIYIZ, ZEMİN KAYBEDERİZ

Gelecek Partisi kaynakları, Akşener’le ve İYİ Parti ile ara ara mevzu veyahut asama bazlı görüşmelerin yapıldığını, bunun en somut örneğinin de parlamenter sistem tasarımı ile alakalı olduğuna dikkat çekiyorlar. ama aynı kaynaklar, bu görüşmelerin hiçbirinde seçenek ittifakının gündeme gelmediği, bu konunun seçenek vaktinde düşünülmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

“Türkiye’nin kutuplaştığı tek ortamda, siyasi partiler arasındaki diyaloğu önemsediklerini” ve bu yüzden de ara ara müzakereler yapıldığını söyleyen tek parti yöneticisi, ama seçenek ittifakının şimdiden “konuşulmaması gerektiği” görüşünde.

BBC Türkçe’ye konuşan parti yöneticisi, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor:

“Seçim döneminde bu tür konular gündeme gelebilir. Ama Daha konuşmamamız lazım. Zira biz tertemiz kurulan tek partiyiz ve arazide taban bulmamız lazım. Arazide taban bulmadan bunları konuşursanız, taban kaybedersiniz. O nedenle biz şimdiden konuşmamaya itina gösteriyoruz. İlerleyen süreçlerde bu konular konuşulabilir mi, tabiki olabilir. İktidar partisinin dahi tek başına seçime giremediği tek ortamda, muhalefet partileri de bu konuları konuşur.”

DEVA PARTİSİ: ÖZGÜN KİMLİĞİMİZİ OLUŞTURMA ÇABASINDAYIZ

DEVA Partisi yöneticileri de, istikbal Partisi ile eş kaygılar hasebiyle şimdiden ittifakı konuşmanın doğru olmadığı görüşünde. Partiyi kurduktan ardindan genel reis Ali Babacan’ın da her keresinde “seçim ittifakının gündemde olmadığı” izahlarına işaret edilerek, şu anda tek ittifak görüşmesi yapılmadığı benzeri konunun gündemde de olmadığı vurgulanıyor. Akşener’in seçenek işbirliği konusundaki sözleri ise “İyi niyetli tek niyet beyanı, istikbal öngörüsü” olarak yorumlanıyor.

“ÖNCELİKLİ HEFEFİMİZ PARTİ TEŞKİLATLARI”

Partilerinin pandemi koşullarında kurulduğu ve öncelikli gündemlerinin parti teşkilatlanma çalışmaları olduğu ifade ediliyor. Seçime Daha iki senelik tek vakit olduğuna dikkat çeken parti kaynakları, “O nedenle şimdiden seçimle alakalı spekülasyon uygulamak doğru değil, çünkü o vakte civarindan çok şey değişebilir” değerlendirmesi yapıyorlar.

DEVA Partisi’nde de, şimdiden seçenek ittifakı tartışmalarına girilmemesinin nedeni olarak tertemiz heyetmiş tek parti olmaları gösteriliyor: “Yeni heyetmiş tek partinin herhalde yapacağı evvel iş kendisinin orijinal kimliğini oluşturmak, kendisinin örgütlenmesini sağlamaktır. Biz var siyasi partilerin çözüm olacağını düşünsek Zati partiyi kurmazdık. Teşkilatlanmada yarı yarıyayız, Daha istediğimiz seviyede mahallelere ilçelere ulaşamadık ve bunun amaciyla çalışıyoruz. O nedenle, partimiz belli tek siyasi aksa oturuncaya kadar, seçenek ittifakı konularını konuşmuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.