Açılışta fark ettiği eksiği es geçmedi! Bakan’dan sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondakileri de şahit tuttu-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’de toplu açılış ve esas atma törenlerine katıldı. Burada Yavuz Çıkarma Plajı’ndaki barış ve Özgürlük Anıtı’nın ve 1974 barış Harekâtı’nda kullanılan çıkarma gemisinin müze gemi olarak açılışı yapıldı. Devamında ise tertemiz yapılan çevre yolu amaciyla tek merasim düzenlendi.

KASIM AYI İÇİN SÖZ ALDI

Yapılan çevre yolunun görüntülerini izledikten ardindan çevre düzenlemesinin yoksun olduğunu söyleyen Erdoğan, “Adil Bey, belki dile getirmek ayıp olabilmektedir ama çevre düzenlemesini Daha tam bitirmediniz galiba. bendeniz yemyeşil olsun diyorum her taraf. Kıbrıs yemyeşildir. Yolun çevresi de öyle olmalıdır.” dedi.

Bağlantının başka ucundaki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise Cumhurbaşkanı’na “Mevsim itibarıyla yapamadık. Programımızda var, allahın izniyle Kasım ayında yemyeşil olacak her yer Cumhurbaşkanım. yenilemeler yapılacak” diyerek laf verdi.

“ŞAHİT OLUN”

Bakan’dan sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondakilere dönerek “Şahit olun sizler de.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Dünden bu yana Kıbrıs’ta randımanlı programlarda sizlerle beraberdik. Şimdi de gayet iyi projelerin açılışı ve tanıtımı vesilesiyle tekrar tek aradayız. Kıbrıs Türkü’nün refah seviyesini her geçen vakit dahada da yukarıya çıkaracak projeleri yasama geçiriyoruz. 19 belediyeye 96 milyon liralık kaynak aktarılmıştır. ülkemiz ve KKTC belediyeleri arasında kurulan içten işbirlikleri ile kardeşliğimizi yerelde de perçinliyoruz. iki gazi kent, Gaziantep ile Gazi Magusa belediyesi kardeş belediye ilişkisi kurarak misal adımlar attı.

“YANINIZDA OLMAYA ayni ritimde devam EDECEĞİZ”

Halkın gündelik hayatına dokunan somut çalışmalarla sizlerin yanında olmaya ayni ritimde devam edeceğiz. Bu iyi adanın yarınlarını da düşünüyoruz. mesele Anadolu’dan getirdiğimiz su. Ada’nın iklimin Haneye geleceğine çok mühim katkı sağlayacaktır.

Yavuz çıkarma plajı, barış Harekatı’nın evvel deniz çıkarmasının yapıldığı yerdir. Bu tarihi zaferin anısına dikilen abide ve müze gemi, Kıbrıs Türkü’nün varoluş ve özgürlük mücadelesinin, Kıbrıs’a tekrar gelen barış ve huzurun nişanesi olmuştur. Anıtın yıpranan betonarmesi güçlendirilmiştir. Gençler, bu müze gemiyi gezmeyi ihmal etmeyin. 1974 barış Harekatı’nın hangi şartlarda başarıldığını görmeniz açısından bu çok önemli.

“DİJİTAL DÖNEMİ şimal KIBRIS’TA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Milli tekonoloji hamlemiz sayesinde donanım ve altyapımızla dijital dönüşüme ahenk sağlamakta mühim mesafeler kaydettik. KKTC’nin dijital altyapısının güçlendirilmesi amaciyla de çaba gösteriyoruz. 2012’de KKTC Elektronik hükümet Projesi’ni başlattık. Dijital halk hizmetlerinin iyileştirilmesini, erişim yöntemlerinin arttırılmasını amaçlıyoruz. Bu proje, Kıbrıs Türk halkının hızlı ve faal hizmet almasını sağlayacaktır. Temelini atacağımız veri merkezi sayesinde arzumuz halk hizmetlerinin en hızlı yoldan, kesintisiz şekilde Kıbrıslı Türk kardeşlerimize ulaştırılmasıdır.Kamu kuruluş ve kuruluşlarının bilgi teknolojileri alanındaki hizmet sunumuna ait altyapı ihtiyaçları 7/24 kesintisiz ve emniyetli şekilde karşılanacaktır. şimal Kıbrıs artık ayağa kalkıyor. İnşallah Tamamiyle dijital çagi şimal Kıbrıs’ta yaygınlaştıracağız.”

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir