ABD’li bilim insanından korkunç iddia: Çin’in fırlattığı roket 10 Mayıs’tan önce İstanbul’a da düşebilir-haberi

Çin’in geçtiğiniz haftalarda uzaya fırlatılan ve yörüngeye yerleşen ‘Long March 5b’ adli roketi amaciyla ağırbaşlı tek ikaz yapıldı.

“KUZEY VE GÜNEY YARIMKÜREDE 41. ENLEMLER ARASINA DÜŞEBİLİR”

SpaceNews’ta bulunan habere göre, uzman olanlar 22 tonluk roketin kontrolden çıktığını ve Dünya’ya inmesi tasarilanan alanların dışına düşebileceğini açıkladı.

Harvard Üniversitesi’nde araştırma yürüten feza bilimci Jonathan McDowell, roket parçalarının şimal ve cenup yarımkürede 41. enlemler arasına düşebileceğini söyledi.

10 MAYIS’TAN ÖNCE DÜŞMESİ BEKLENİYOR

10 Mayıs’tan evvel düşmesi beklenen ve 33 metre uzunluğunda var olan roketin New York, Madrid, İstanbul ve Pekin, Şili ve tertemiz Zelanda amaciyla tehdit oluşturduğu belirtildi. Kontrolsüz tek biçimde yerleşim adina düşmesi seklinde yüzlerce kişinin hayatını kaybedebileceği ifade edildi.

“ÇOĞU YERYÜZÜNE DÜŞMEDEN YANIP YOK OLDU”

Uzay bilimci Jonathan McDowell, rokete ait şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz sene uzaya yollanan Long March-5B roketinden hatri sayilir büyüklükte metal parçalar semanda uçuşmuş ve Fildişi Sahili’nde Bir hayli bölgeye zarar vermişti. Çoğu yeryüzüne düşmeden yanıp yok oldu ama yeryüzüne düşen hatri sayilir büyüklükte metal parçalar da vardı. Kimse yara almadan kurtulmuştu. En nihayet Mayıs 2020’de tekrar Çin tarafından fırlatılan tek roketin enkazı Fildişi Sahili’nde bulunan köylere düşmüştü.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir