ABD’den dikkat çeken araştırma! İkinci doz Kovid-19 aşısının ertelenmesi daha fazla hayat kurtarıyor-haberi

Modelleme tekniğiyle ABD’de yapılan tek araştırmada, Biontech, Moderna ve AstraZeneca aşılarından rastgele birinin 2. dozunun önerilen müddette uygulanması adina geciktirilerek dahada çok kişiye tek doz Kovid-19 aşısı uygulanmasının dahada çok hayat kurtardığı alana çıktı.

İKİ DOZ AŞI ARASINDAKİ SÜRE 12 HAFTAYA ÇIKARILDI

Aşı üreticilerinin 2. doz uygulama tarih aralığı tavsiyesi, evvel dozdan bu yana üç veyahut dört hafta olacak şekilde açıklandı. ama İngiltere, iki doz aşı arasındaki süresi 12 haftaya çıkartarak, dahada çok aşı stoku olana civarindan dahada çok kişiye evvel doz aşı yaptı.

VİRÜSE BAĞLI ÖLÜMLER ÖNLENEBİLİR

İmmünolojik kanıtlar, mRNA koronavirüs aşılarının tek dozunun takriben yüzde 80’e civarindan çok savunma sağladığını gösterdi. ABD’nin Minesota eyaletindeki Rochester şehrinde bulunan Mayo Clinic’den bilim insanları modelleme araştırmasında, 2. doz aşıyı geciktirerek dahada çok kişiye evvel doz uygulamanın hayat kurtaracağını ve 65 ıslak altı kişilerde her 100 bin evvel doz almış kişi arasında 47 ila 26 kişinin virüse bağlı ölümünün önlenebileceğini vurguladı.

VARYANTLARIN ETKİSİ DE ENGELLENEBİLİR

Böylece hayat çapında 2. dozu ertelemenin, hastalığı en hızlı şekilde denetim altına alabileceği ve alana çıkan varyantların her ülkeyi etkilemesini önleyeceği belirtildi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.