ABD’de aşı olanların virüse yakalanma oranı netleşti-haberi

CDC’den yapılan açıklamada, memleket genelinde Kovid-19 aşılamasını bitirmiş ve üstünden asgari iki hafta geçmiş kişilerde görülen “atılım yapan vakalar” ismini verdikleri enfekte olma oranının 100 binde 8 olduğu kaydedildi.

KORONAYA YAKALANANLARIN YÜZDE 40’I 60 YAŞ ÜZERİ

Yaş kategorisi itibariyle mevzubahis vakaların yüzde 40’ının 60 ıslak üzerinde kişilerde gerçekleştiğine dikkati çekilerek, cinsiyet açısından da yüzde 65 oranında kadınların virüse dahada çok yakalandığı belirtildi.

Yaşlılarda, bünyelerinin aşıya karşın virüse karşı yeteri civarindan bağışıklık sistemi geliştirememesi hasebiyle Kovid-19’a yakalanma riskinin çok olabileceği aktarılarak, Ayrı olarak virüsün varyantlarının yüksel viral yoğunluğa maruz var olan kişilerde, aşılamanın getirdiği savunmanın sağlanamadığına işaret edildi.

AŞIDAN ardindan VİRÜS KAPANLARIN YÜZDE 30’U BELİRTİ GÖSTERMEDİ

CDC kayıtlarına göre, aşılamadan ardindan Kovid-19’a yakalananların yüzde 29’u belirti göstermezken, yüzde 7’sinin ise hastaneye kaldırıldığı ve aşılandıktan ardindan virüse yakalanıp hayatını kaybeden kişi sayısının şu anne civarindan 74 olduğu bildirildi.

Yetkililer, enfeksiyonu önlemede hiçbir aşının yüzde 100 tesirli olmadığına vurgu yaparak, bu tür “atılım yapan vakalar”ın şaşırtıcı olmamasının ve aşılamasını bitirmiş kişilerin virüse karşı tedbirlere ayni ritimde devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Islam Doğru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir