ABD ve İngiltere’den benzer Mescid-i Aksa açıklaması! İsrail’in akıttığı kanı görmeyip Filistin’i suçladılar-haberi

Mescid-i Aksa’yı basarak Filistinli sivillere saldıran İsrail‘in bütün yeryüzünde tepkiler gelirken AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bu gelişmelere Suskun kalıyor. İsrail’in saldırılarını kınamaktan dahi art duran AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetimi, İsrail’e desteğini yineleyen tek İzah yaptı.

Günlük medya toplantısında Kirby, Gazze‘den İsrail’e fırlatılan roketlere ait “Bugün Gazze’den İsrail’e yapılan roket saldırısı onay edilemez. İsrail kendini müdafaa hakkına sahiptir. Burada da bakanlık olarak İsrail’in kendini müdafaa ve savunma konusundaki ihtiyaçları ile alakalı iş birliği yapmaya hazırız.” dedi.

“İSRAİL’E SORUN”

Bir gazetecinin “İsrail’in Kudüs’te silahsız Filistinlilere karşı aşırı güç kullanmasından kaygılı misiniz?” sualine ise Kirby şu yanıtı verdi:

“Bu mevzunun İsrail’e sorulmasının dahada iyi olacağını düşünüyorum. Açıkçası masumların öldürüldüğünü görmek istemiyoruz. Kimse şu şiddet seviyesini görmek istemiyor ama (daha önce) verdiğim yanıtta da söylediğim benzeri bu roket saldırıları onay edilemez.”

İNGİLTERE’DEN DE eş BİR AÇIKLAMA GELDİ

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İsrail’e roket atılmasını kınarken, İsrail’in Gazze’ye baz alinarak saldırılarında aralarında çocukların da olduğu sivillerin öldürülmesine reaksiyon göstermedi. Raab, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İngiltere, Kudüs ve İsrail içindeki yerlere roket atılmasını kınıyor” ifadesini kullandı. Kudüs ve Gazze’de süre gelen şiddetin bitmesi gerektiğini belirten Raab, Gazze’de aralarında çocukların da olduğu sivillerin öldürülmesine değinmedi.

FİLİSTİNLİLERE uygulanan SALDIRILARA TEPKİ GÖSTERMEDİLER

Mescid-i Aksa’da Filistinlilere baz alinarak müdahaleye de reaksiyon göstermeyen İngiliz Bakan, bütün tarafların acilen gerilimi düşürmesine, sivil nüfusun amaç alınmasına nihayet verilmesine gereksinim olduğunu vurguladı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Kasım İleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir