ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: Erdoğan ile Biden, S-400 konusunu çözüme kavuşturamadı-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanlık seçimlerinin derhal peşinden evvel kez surat yüze olarak NATO zirvesinde tek araya geldi. heyecanla beklenen görüşmede ele alınan konulardan biri de Türkiye ile Amerika arasında yaşanan S- 400 gerginliği oldu. Türkiye, Amerika’nın Patriot’ları vermemesinin derhal peşinden Rusya ile S-400 anlaşmasına imzasini atmıştı.

“ÜSLERİMİZDE OLANLARI DA ALDINIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakerenin derhal peşinden yaptığı medya açıklamasında, S-400’lerle alakalı yöneltilen soruya, “Türkiye olarak neden F-35 gerekse S-400 ile alakalı değişik tek adım atmamızı beklemeyin dedim. Zira biz F-35’te üzerimize düşeni yaptık ve kazanç bazli olarak vermemiz gerekenleri verdik. S-400 ile alakalı olarak da biz sizden Patriot istedik, siz vermediniz; tam aksine üslerimizde bulunanları da aldınız. Dolayısıyla biz ne yapacaktık? Başımızın çaresine bakacaktık. Yakın markajda işleri takip etmemiz lazım. Biz bütün haklarımızın takipçisi olacağız” dedi.

ABD GÜVENLİK DANIŞMANI: ÇÖZÜME KAVUŞMADI

Tüm bu gelişmelerin derhal peşinden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ulusal Güvenlik Danışman Jake Sullivian’dan S-400’ler konusuyla alakalı dikkat çeken tek İzah geldi. Sullivian, “Biden ile Erdoğan arasındaki diyalog S-400 probleminde çözüme ulaşmadı” dedi.

“BİDEN, DESTEK TAAHHÜDÜ VERDİ”

Sullivan mevzubahis görüşmede ABD’nin Afganistan’dan çıkma sürecinde Kabil beynelmilel Hava meydanı konusunun da gündeme geldiğini aktararak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu havalimanının güvenliğinin sağlanması ile alakalı tespit edecek desteğe gereksinim duyacağını söyledi, Biden da kendilerine destek taahhüdü verdi” diye konuştu.

“TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ”

İki liderin de ekiplerini nihayet tasarı ile alakalı çalışılması amaciyla görevlendirdiğinin altını çizen Sullivan, “Türkiye’nin (Kabil) Hamid Karzai beynelmilel Havalimanının güvenliğinin sağlanmasında lider oyun oynaması ile alakalı uyusmaya varıldı. Şimdi bunu nasıl uygulayacağımız ile alakalı çalışıyoruz” dedi.

Türkiye ile Kabil Hava meydanı ile alakalı çalışmaktan dolayı iyi hislere sahip olduğunu belirten Sullivan, “Türklerin bu rolün altından kalkabileceğine güveniyoruz.” ifadesini kullandı.

Sullivan, Taliban’ın Kabil etrafındaki diplomatik ve güvenlik alanlarına saldırma ihtimaline karşı duyulan endişeleri ciddiye aldıklarını belirtti.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir