ABD, Trump döneminde kesilen Filistin yardımlarını yeniden başlatıyor-haberi

Joe Biden yönetimi, evvelki reis Donald Trump döneminde askıya alınan Filistin‘e yardımların tekrar başlaması amaciyla evvel adımları atıyor.

Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Kongre ile çalışarak ABD‘nin Filistin halkına baz alinarak ahenk gösteren ücret kalkınma ve beşeri yardımlarını tekrar başlatmayı planladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

DESTEKLERİ KALEM KALEM SAYDI

Bakan Blinken, başlatılacak bu yardım paketine, Gazze Şeridi ve batı Şeria’nın kalkınması amaciyla 75 milyon dolar, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ beynelmilel Kalkınma Ajansının (USAID) programları amaciyla 10 milyon dolar ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve bayındır Ajansı (UNRWA) programları amaciyla 150 milyon dolarlık desteklerin de dahil olduğuna dikkati çekti.

HASTANE AĞI’NA DA destek YAPILACAK

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tesirini azaltmak üzere Filistin’deki ortada ve minik ölçekli girişimciler amaciyla de Bir takım yardımların olacağını belirten Blinken, bu yardımların tek bölümünün da doğu Kudüs sağlık kurumu Ağı’na yapılacağını kaydetti.

Bu fonun geçen ay açıklanan 15 milyon dolarlık Kovid-19 yardımına ek olacağına işaret eden Blinken, ABD’nin UNRWA hizmetlerine baz alinarak yardımlarına ait ise şu ifadeleri kullandı:

“ABD, UNRWA’nın Lübnan, Ürdün, Suriye, batı Şeria ve Gazze de olmak üzere 5 harekât alanına umut ve istikrar getirmek üzere 500 bin kız ve bay çocuğun eğitimi dahil UNRWA hizmetlerine desteğini de tekrar başlatacaktır. UNRWA’ya verilecek fon aynı zamanda sağlık, ilaç ve tıbbi malzeme ile Kovid-19’dan etkilenen ailelere para ve besin yardımları benzeri ağırbaşlı Kovid-19 yardımlarını da içerecektir.”

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME ATIF YAPTI

ABD’nin Filistin halkına sağladığı yardımların memleket menfaatlerine ahenk gösteren olduğuna işaret eden Blinken, bu yardımların Filistin’de ahenk gösteren ücret kalkınmaya katkı sağladığını, alanda güvenlik koordinasyonu ve istikrar oluşturacağını kaydetti.

Ülkesinin iki devletli çözüm amaciyla alanda hemide İsraillilere ayni vakitte da Filistinlilere destek vermeye kararlı olduğunu belirten Blinken, “ABD, başka bağışçılara da İsrailliler ile Filistinlilere aynı şekilde istikrar ve refah sağlama hedefine hizmet eden etkinlik ve programlara destek verme ile alakalı teşvik ediyor.” ifadesini kullandı.

TRUMP MALİ YARDIMLAR KOZ OLARAK KULLANILMIŞTI

Donald Trump, Filistin-İsrail meselesinin çözümüne baz alinarak hazırlanan ve “Yüzyılın Anlaşması” diye nitelendirdiği plana, İsrail’in lehine olması hasebiyle itiraz eden Filistin idarenine diz çöktürmek amaciyla mali yardımları koz olarak kullanıyordu.

2018’DE ASKIYA ALINMIŞTI

Washington, evvel olarak ocakta 2018’de Filistin’e yapacağı 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü ‘tekrar gözden geçirmek üzere’ askıya aldığını açıklamıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir