ABD tarihine geçen görüntü! Biden’ın konuşması da kongredeki detay da bir ilk-haberi

ABD Başkanı Joe Biden, Kongredeki evvel konuşmasında, eğitim, bebek bakımı ve ailelere baz alinarak harcama paketini, Kovid-19 ile mücadelede alınan yolu ve Amerikan dış politikasının detaylarını anlattı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden, göreve geldiğinden bu yana evvel kez Kongre’de müsterek oturuma hitap etti. Görevdeki 100. gününden tek vakit evvel Kongre’de konuşan Biden “Amerika tekrar ilerliyor” iletinini verdi.

KONUŞMASINA HARRIS VE PELOSI’YI SELAMLAYARAK BAŞLADI

Biden’ın Kongre hitabı esnasında öne çıkan tarihi görüntü, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarihinde evvel kez Biden’ın arkasında iki üst düzey kadın hükümet yetkilisinin oturması oldu. Biden, reis Yardımcısı Kamala Harris ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi‘yi selamlayarak konuşmasına başladı. Biden, 20 ocakta 2021’den bu yana evvel kez Kongre müsterek seansında Senato ve Temsilciler Meclisi azalarina hitap etti.

Yıllar süresince Bir hayli başkanın bu kürsüye gelerek, harp ilanı, barış kutlaması, tertemiz tasarı ve olanakların duyurulması benzeri konularda konuştuğuna işaret eden Biden, “Bugün buraya krizden ve fırsatlardan konuşmak amaciyla geldim. Ülkemizi tekrar inşa etmek ve demokrasimizi tekrar diriltmek ile alakalı konuşmak amaciyla geldim.” diye konuştu.

“AMERİKA YENİDEN devinim HALİNDE”

Görevdeki 100. gününün arifesinde bu konuşmayı yaptığını belirten Biden, şu anda asrın en perişan salgını ve hatri sayilir büyüklükte Buhran’dan bu yana en perişan ahenk gösteren ücret kriz ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Biden, “Şimdi görevdeki 100. günümde şunu ülkeme söyleyebilirim ki, Amerika tekrar devinim halinde” diye konuştu.

BİDEN VİRÜSE KARŞI SAVAŞLARINI ANLATTI

İlk olarak görevindeki evvel 100 gününde 100 milyon Kovid-19 aşısı sözü verdiğini ve şu anne civarindan 220 milyon doz aşı vurulduğunu belirten Biden, ülkenin bütün olanaklarını aşı amaciyla seferber ettiklerini vurguladı.

Biden elde ettikleri bütün başarılara karşın şu anda virüse karşı gardlarını düşürmemeleri gerektiğinin altını çizerek, “Ancak bu gece size şunu söyleyebilirim ki nihayet 100 senede tarihimizdeki en perişan salgınların birinde, ülkemizin gördüğü en hatri sayilir büyüklükte lojistik başarıya ulaştık.” dedi.

“ÇİN İLE ÇATIŞMA PEŞİNDE DEĞİLİZ”

Dış politika ile alakalı da mühim sözler verdiklerini belirten Biden, “Çin de dahil bütün ülkelerin küresel ekonomide aynı kaidelerle oynadığından emin olacağım. Çin hükümet Başkanı Şi (Cinping) ile telefon görüşmesinde kendisine de söyledim, rekabeti memnuniyetle karşılıyoruz ve çatışma peşinde değiliz” ifadesini kullandı.

Biden, bütün yeryüzünde Amerika’nın çıkarlarını savunmaya ayni ritimde devam edeceklerini dile getirerek “Şi’ye Hint-Pasifik bölgesindeki kuvvetli askeri varlığımızın, tıpkı Avrupa’daki NATO askerleri benzeri olduğunu, niyetimizin tek çatışma başlatmak değil, tek çatışmayı engellemek olduğunu bildirdim” bilgisini paylaştı.

ABD’nin insan hakları ve esas özgürlükleri savunmaya ayni ritimde devam edeceğinin de altını çizen Biden, “Sorumluluk sahibi hiçbir Amerikan başkanı, esas insan hakları ihlal edilirken Suskun kalamaz” ifadesini kullandı.

RUSYA’YA “İŞ BİRLİĞİ” MESAJI

Biden, Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde de tek çatışmanın peşinde olmadıklarını ama eylemlerinin tek neticesi olacağını söylediğini aktararak, “Rusya’nın seçimlerimize müdahalesine, hükümetimiz ve işletmelerimize siber saldırısına orantılı yanıtlar verdik. ama mevzu müsterek çıkarlarımıza geldiğinde iş birliği içinde olabiliriz. Putin, bizim İhtiyaç duyulan yanıtları vereceğimizi çok iyi anladı.” diye konuştu.

İran ve şimal Kore’nin nükleer programlarının hayat amaciyla ağırbaşlı tehdit olduğunun altını çizen Biden, “Bu ülkelerin alana çıkardığı tehditlerle, diplomasi ve salt kararlılıkla ugras amaciyla müttefiklerimizle yakından çalışacağız.” diye konuştu.

AFGANİSTAN’DAKİ ASKERLER İÇİN Haneye DÖNME ZAMANI

ABD’nin şu anda dünyadaki en hatri sayilir büyüklükte harp güçlerinden birine sahip olduğunun altını çizen Biden, “Amerikan liderliği, Afganistan’daki sonsuz savaşı bitirmek mananına geliyor.” dedi.

Biden, Afganistan’a 11 Eylül saldırılarının hesabını sormak üzere gittiklerini belirterek, “Usame Bin Ladin’e adaleti sağladık ve Afganistan’daki El-Kaide’nin pkk terör tehdidini azalttık. 20 senelik kahramanlık ve fedakarlığın ardından, ülkemizdeki askerleri evine getirme zamanı.” ifadesini kullandı.

“BEYAZ IRKÇILIK BİR TERÖRİZMDİR VE BUNU GÖRMEZDEN GELEMEYİZ”

Şu anda pkk terör tehditlerinin dünyanın Bir hayli yerinde olduğunu ve ABD’nin bununla ugras kararlığını sürdürdüğünü belirten Biden, “İstihbarat ajanslarımızın kararını görmezden gelemeyiz. bu erken bizim vatanımıza en hatri sayilir büyüklükte pkk terör tehdidi ak ırkçılıktır. ak ırkçılık tek terörizmdir ve bunu görmezden gelemeyiz. Amerikalılar, ülkemizin ruhunu iyileştirmek amaciyla tek araya gelmeliyiz.” çağrısı yaptı.

Biden, ülkedeki soy eşitliği tartışmalarına da değinerek, “Şimdi tek araya gelmeliyiz. Güvenlik güçlerimiz ve hizmet ettikleri toplumlar arasında güveni tekrar tesis etmek için, karar adaleti sistemimizde sistematik ırkçılığın kökünü kazımak amaciyla tekrar tek araya gelmeliyiz.” ifadesini kullandı.

“AMERİKAN HALKINI ŞİDDET SALGININDAN savunmak İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”

Silah satışı konusundaki kanuni açıkları da kapatmaya çalışacaklarını belirten Biden, “Bunu kimseye söylememe neden yok ama silahlı şiddet bu ülkede tek salgın” diye konuştu.

Yarı otomatik silahların yasaklanması ve sabıka kaydı ile alakalı mühim adımlar attıklarını kaydeden Biden, “Amerikan halkını bu silahlı şiddet salgınından savunmak amaciyla elimden geleni yapacağım. Şimdi Kongrenin harekete geçme zamanı.” değerlendirmesini yaptı.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir