ABD Başkanı Biden’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İklim Zirvesi daveti-haberi

ABD’de başkanlık görevini devralmasından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile temas kurmayan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden name gönderdi. Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a gönderdiği mektupta, koronavirüs salgınından etkilenen Türk vatandaşlarının, ailelerinin ve bütün halkının acısını paylaştığını söyleyerek 22-23 Nisan’da çevrimiçi gerçekleştirilecek abuhava temalı Liderler Zirvesi’ne çağrı etti.

“İYİ DİLEKLERİMİ İLETİYORUM”

“Sayın Cumhurbaşkanı” hitabıyla başlayan mektupta, Biden “Size ve T.C. halkına en iyi dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ GÖZDEN KAÇIRMAYALIM”

Koronavirüs salgınına karşı müsterek mücadeleyi sürdürürken abuhava farklığı tehdidini gözden kaçırmamak gerektiğini belirten Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 22-23 Nisan’da çevrimiçi gerçekleştirilecek abuhava temalı Liderler Zirvesi’ne çağrı etti.

Biden, zirvenin, abuhava krizine karşı müsterek çabalar ile alakalı dünyanın en hatri sayilir büyüklükte ekonomilerinin liderlerini ve başka küresel paydaşları tek araya getireceğini belirtti.

40 hükümet BAŞKANI çağrı EDİLDİ

Biden’ın çağrı ettiği 40 hayat öncüsü listesinde, ülkemiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin hükümet Bakanı Şi Cinping, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson benzeri isimler yer aldı.

FOSİL YAKITLAR ELE ALINACAK

22 ile 23 Nisan tarihlerinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ öncülüğünde düzen edecek var olan görüşmelerde, fosil yakıt kullanımı hasebiyle oluşan kirliliği önlemeye baz alinarak küresel çabalar ele alınacak.

Bir yetkili, müzakereler ile alakalı Washington’un kendisinin ortaklarının dışındaki tarafları kasten çağırdığını belirtti.

Yetkili, “Bu listede önde gelen aktörler var ve (bu davet) Bir takım önemli, çetin konuşmalarla alakalı. Bu konunun bütün hayat amaciyla ne civarindan mühim olduğu göz önüne alarak, Bu tür konulari konuşmaya ve üst düzeylerde müzakere etmeye istekli olmamız gerekiyor” dedi.

BİDEN İKTİDARA GELİNCE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İKLİM ANLAŞMASINA GERİ DÖNMÜŞTÜ

Eski AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, Haziran 2017’de ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceğini duyurmuş, dört Kasım 2019’da ise resmi olarak anlaşmadan ayrılmıştı. Biden’ın iktidara gelmesiyle Washington, anlaşmaya tekrar dahil olmuştu.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir