70 yıllık gelenek! Sahura davul yerine ‘pilava pilava’ diyerek kalkıyorlar-haberi

Merkez Yıldırım kazasinda bulunan Emir Sultan Hazretleri’nin türbesi ve camisinin olduğu ve aynı zamanda kendisinin İsiminin verildiği buyruk Sultan Mahallesi’nde, yıllardır vatandaşların sahura kalkması amaciyla davul çalınmıyor. semt sakinleri, Hz. Muhammed’in soyundan gelen ve Osmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid’in güveyi olduktan ardindan ‘Emir Sultan’ olarak anılan Muhammed bin Ali El Hüseyni el Buhari’ye duyulan saygıdan dolayı, sahurda davul çalmak yerine, “Pilava, pilava” diye bağırılarak uyandırılıyor.

ZİLLERİ ÇALARAK MAHALLEYİ UYANDIRIYOR

25 senedir zilleri çalarak mahalleliyi sahura uyandırdığını belirten Feridun Karabıyıkoğlu, “Burada ‘pilava, pilava’ diye bağırılıyor. 25 sene oldu devamlı ‘pilava’ diyerek mahalleliyi sahura kaldırıyoruz. buyruk Sultan Hazretleri peygamber soyundan gelen tek zat, onu rahatsız etmemek amaciyla bunun benzeri tek şey yapıyoruz. 70 senelik tek anane bu. buyruk Sultan Hazretleri’ne saygıdan dolayı o vakitten beri hep ‘Pilava, pilava’ diyoruz” dedi.

“BAŞKALARI BU GELENEĞE ŞAŞIRIYOR”

Mahallenin Daha önceki sakinlerinin bu geleneği bildiğini belirten Karabıyıkoğlu, “Mahalleye tertemiz taşınanlar ‘Pilavcı, bize pilav ver’ diyorlar. Kendimizi ve bu geleneği anlattığımız vakit şaşırıyorlar” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.