65 yaş üstü kararı tepki çekti! Aşılamaya rağmen kısıtlamaya dahil edildiler-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs bilim heyeti toplantısı sonrası yaptığı izahta Türkiye’de şu anne civarindan 18 milyon kişinin aşılandığını belirterek aşılanan gruptaki 65 ıslak üstünün ve sağlık çalışanlarının toplaminda olay sayılarındaki oranın düştüğünü söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Bakanlar Toplantısı’nın derhal peşinden koronavirüsle mücadelede getirilecek ek tedbirlere ait yaptığı açıklamada, 65 ıslak üstüne toplu taşıma sınırlamasının tekrar getirileceğini söyledi. Aşılamaya karşın bu ıslak grubu amaciyla de kısıtlama getirilmesi yasamsal medyada reaksiyon çekti.

65 YAŞ KISITLAMASI TEPKİ ÇEKTİ

65 yaşı amaciyla kazançlan toplu taşıma kısıtlaması yasamsal medyada reaksiyon çekti. Çok sayıda kullanıcı “Madem aşı işe yarıyor neden 65 ıslak amaciyla kısıtlama getirildi” reaksiyonunu gösterdi.

İşte o tepkilerden bazıları:

BAKAN KOCA NE DEMİŞTİ?

Bakan Koca, bilim heyeti toplantısı sonrası yaptığı izahta aşılama ile 65 ıslak üstünün ve sağlık çalışanlarının toplaminda olay sayılarındaki oranın düştüğünü söyledi.

Aşı sonrası sağlık çalışanlarının ve 65 ıslak üstünün toplaminda olay sayısında ağırbaşlı oranda azaldığını belirlen Koca, “Sağlık çalışanlarına baktığımızda toplaminda olay içindeki hissesi ocakta başında yüzde 5.3, aşılama oranı yüzde 86. Yüzde 86 oranıyla birlikte toplaminda olay içindeki hissesi tek Ocak’ta yüzde 5.3 iken şu vakit 1.37’ye civarindan indi.” dedi.

“65 YAŞ ÜSTÜ YÜZDE 57’DEN YÜZDE 31’E DÜŞTÜ”

Aynı tabloda 65 ıslak üstünü de gösteren Koca, “Burada ise hastanede özellikle 65 ıslak üstü sağlık çalışanlarının hastanede yatışlarını gösteren tablo. Yatanlar içinde 65 ıslak üstü 57.4 iken şimdi yüzde 31’e civarindan düşmüş durumda. derhal hemen yarı yarıya kadar. sağlık çalışanlarında bu dahada belirgin. Yüzde 3.1 iken şu vakit 0.78. Başka bir deyişle dörte tek Hem de beşte tek oranına inmiş durumda. Bu tabloda yoğun bakımda yatan vakalar içinde 65 ıslak üstü ve tekrar sağlık çalışanlarının oranını görüyoruz. Yoğun bakımda yüzde 68,8’dan yüzde 47.4, sağlık çalışanlarımız yüzde 1.1 iken şu vakit 0.25’e inmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

“ENTÜBE VAKALARDA DA DÜŞÜŞ VAR”

Entübe edilen vakalarda da aşının tesiri olduğunu söyleyen sağlık Bakanı, “Burada entübe vakalar içinde 65 ıslak üstü ve sağlık çalışanları, özellikle aşıladığımız amaciyla aşının tesirini görmek açısından bu iki grubu söylüyorum. vasati 42 vakit sona tesirinin olduğunu görüyoruz. O nedenle ocakta başından bu yana bugüne doğru dahada net düştüğünü göstermek için. Entübe vakalarda 65 ıslak üstü yüzde 71’den yüzde 54’e indiğini görüyoruz. sağlık çalışanlarından yüzde 1.1 iken şu vakit 0.15’e inmiş durumdadır. Vefat edenler içinde ise 65 ıslak üstü vatandaşlarımızın yüzde 65 oranında düştüğünü görüyoruz. Aşılama oranında yüzde 76.4 olduğunu dile getirmek istiyorum. Aşının 65 ıslak üstü ve sağlık çalışanlarına yoğun yapıldığı amaciyla hemide hastanede yatış, hemide yoğun bakım ayni vakitte da entübe var olan hastalar boyutuyla baktığımızda bariz tek yarar sağladığını o nedenle vatandaşlarımızın bu noktada tanımlanmış var olan kişilerin aşılarını yaptırma noktasında hassaslik göstermelerini özellikle dile getirmek istiyorum.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir