5 yıldır bunu planlıyormuş! Buda’ya kendini adayan adam, giyotinle kafasını kesti-haberi

68 yaşında olan Budist rahip Thammakorn Wangpreecha 15 Nisan’da Tayland‘ın kuzeydoğusundaki Nong Bua Lamphu eyaletindeki Wat Phu Hin tapınağında ölü bulundu.

5 YILDIR HAZIRLANIYORMUŞ

Wangpreecha’nın giyotinle hayatına kıyması şaşkınlıkla karşılanırken keşişe yakın kişiler onun bunu beş senesi aşkın müddettir planlandığı söyledi.

BUDA’YA KENDİNİ ADADI

Taylandlı keşiş, “daha çok tinsel tek varlık” olarak reenkarne olacağı umuduyla, Buda amaciyla kendini adadı. Budizm’de ‘erdemlilik’ denilen tek inanca göre keşiş, bu akılalmaz yöntemin ona diğer yeryüzünde iyi şans getireceğine inanıyordu.

MEKTUP BIRAKMIŞ

Thammakorn’un cesedini bulan yeğeni amcasının bunu neden yaptığını laf eden tek name bulduğunu; bu mektupta, başını kesmenin Buda’yı övme yolu olduğu belirtiğini, sonraki Hayatta dahada çok tek tinsel varlık olarak başını ve ruhunu adadığını ifade ettiğini söyledi.

KAFASI KAVANOZA KONULDU

Keşişin ölümünün ardından, 300’den çok kişi tapınağa geldi. Keşişin cesedi tek tabutun dahil kismina konulurken, kafası tek kavanoza yerleştirildi. 11 sene tapınağa hizmet eden rahip söylentilere göre dahada evvel başka rahiplere keşişliği terk edeceğini söylemiş, ama giyotinden onlara bahsetmemiş.

Öte istikametten ulusal Budizm Ofisi yaptıkları açıklamada, bu tür uygulamaların dinde teşvik edilmediği, bunun adanmışlık değil intihar olduğu, mahalli idarelerin de bu çağrıya uymaları istendi.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir