400 bin kişiyi dolandıran Özer, 2 milyar doları nasıl çaldı? Paranın akıbeti şirketin inisiyatifine bırakılmış-haberi

Yaklaşık 400 bin kişiyi mağdur ederek iki milyar dolarla Arnavutluk’a kaçtığı argüman edilen Kripto kazanç borsası Thodex‘in sahibi Faruk Fatih Özer‘in kaçışının ardındaki giz perdesi aralanıyor.

SESİ ÜZGÜN GELİYORDU

Hürriyet’in haberine göre, harekât yapılmadan tek vakit evvel yapılan izahta güven Özer, kardeşi amaciyla “Bizi de vurup gitti” dedi. Bu kırılma noktası oldu. zabita ekiplerinin operasyona başladığı saatlerde aradığımız güven Özer, üzgün tek sesle “Konuşmak istemiyorum” diyerek telefonu kapattı. Telefonuna tek dahada da ulaşılamadı.

2 YIL ÖNCE KİRALAMIŞLAR

Polis ekipleri güven Özer ve serisinin yaşadığı Kurtköy’deki adresleri bastı. ama adreslerde kimse bulunamadı. güven Özer’in, Kurtköy’deki Beyazavler Sitesi’nde bulunan hanesi iki sene evvel kiraladığını laf eden site bekçisi Ali Nakay, “En nihayet geçtiğimiz salı bugünü gördüm. Akşam saatinde kara takım elbiseli tek kişi geldi. Bahçede tek vakit konuştuktan ardindan birlikte ayrıldılar. Ondan ardindan görmedim. Eşi ve iki çocuğunu alıp buradan ayrılmış. erken acele saatte gelen zabita ekipleri de hanede kimseyi bulamadı” dedi.

“BÖYLE BİR ŞEYE HİÇ İHTİMAL VERMİYORUM”

Faruk Fatih Özer’in ile alakalı yakalama kararı var olan babası Zülküf Özer, erkek çocuğunun dolandırıcılık yaptığına inanmadığını, tanıyan kimsenin de olasılık vermediğini söyledi.

Baba Özer şunları anlattı:

“Olan biteni televizyonlardan öğrendim. Kendisiyle görüşemedim. Beni aramadı. bendeniz bunun benzeri tek şeye hiç olasılık vermiyorum, tanıyanlar da vermiyor. sektör bugünü iftar amaciyla geldi, birlikte iftar yaptık. belli tek süre durgundu. küçük tefek problemleri olduğunu söyledi. ‘Dua edin’ dedi. ‘Bir adet müsterek bulabilirim’ dedi. Erkek çocuğum bizimle yaşıyordu. Bize gideceğini filan söylemedi. Eşyasını da toplamadı. Pandemi süresinde hanede yaşlılarımız olduğu amaciyla Haneye Bir hayli gelmezdi. Maslak’taki hanede kalıyordu.”

“SİZİ MAĞDUR ETMEYECEĞİM”

Faruk Fatih Özer vatan dışına çıktıktan ardindan ise whatsapp grubundan şirket çalışanlarıyla sabaha civarindan yazışmayı sürdürdü. Özer’in mesajlarında “Korkmayın, panik yapmayın, her şey normale dönecek. Sizi mağdur etmeyeceğim” dediği öğrenildi. iletiler dahada ardindan kesildi.

UZMANLARIN TAHMİNLERİ VAR

Yaklaşık iki milyar dolarla kaçtığı argüman edilen Faruk Fatih Özer’in, yatırımcıların paralarını nasıl aldığı ise Daha netleşmiş değil. ama oluşturulan sisteme bakıldığında uzman olanlar mevzu hakkinda Bir takım tahminlerde bulunuyor.

FİZİKİ kazanç YATIRILIYOR

Buna göre yatırımcıların aldığı kripto paralar aracı kuruluşun veri merkezinde saklanıyor. Thodex de kripto paralara yatırım uygulamak isteyenler hizmet veren tek aracı kuruluş konumunda. Burada da yatırımcılar kripto kazanç almak amaciyla Thodex’e fiziki kazanç yatırıyor. Yatırılan paralar aracı müessesenin banka hesabında toplanıyor. İşte bu nokta Bir takım tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Uzmanlara göre bu hesaplara yatırılan fiziki veyahut kripto paralar şirket inisiyatifine bırakılmış oluyor. Özer’in de bu boşluktan kullanarak yatırımcıların paralarını kendisinin hesabına aktardığı ve aldığı paralarla vatan dışına kaçmış olabileceği argüman ediliyor.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir