4.5 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısı, Mart sonuna kadar Türkiye’de olacak-haberi

Çin’in Sinovac firmasına ait inaktif aşı var olan CoronaVac aşısından ardindan genetik teknolojiyi (mRNA) kullanarak Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen BioNTech aşısı da Türkiye’de kullanıma girecek.

30 MİLYON DOZ HEDEFLENİYOR

Mart sonuna civarindan 4.5 milyon doz Alman aşısı Türkiye’ye gönderilecek. Taraflar arasındaki anlaşmaya göre, ilerleyen dönemde uzlasma sağlanması seklinde 30 milyon doza civarindan aşı aynı şartlarda saglamak edilebilecek.

FİYATI 12 DOLAR

Sabah’ın haberine göre TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ KİT Komisyonu’nda hükümet Malzeme Ofisi’nin (DMO) hesapları görüşüldü. DMO genel Müdürü Mücahit Özdemir, müessesenin faaliyetlerini anlatıp milletvekillerinin suallerini yanıtladı. Özdemir, BioNTech-Pfizer aşısı amaciyla geçen sene nihayetinde tek anlaşma sağlandığını, ama anlaşmada tek iki düzeltme yapıldığı amaciyla bugüne civarindan gelindiğini belirterek, “Anlaşma nihayetinde 4.5 milyon doz teslimatı mart sonuna civarindan yapılacak. Daha tek kargo teslimatı yapılmadı, ücret da 12 dolar olarak alana çıktı. Biontech aşısında teslim planında rastgele tek gecikme yok” bilgisini paylaştı.

AŞI OLANLARIN SAYISI 11 MİLYONU GEÇTİ

Sağlık Bakanlığı bilgilerine göre, 16 Mart itibarıyla Türkiye’de Kovid-19 aşısı yapılan kişi sayısı 11 milyon 890 bini aştı. Birinci doz tatbik edilen kişi sayısı 7 milyon 950’i, 2. doz tatbik edilen kişi sayısı ise üç milyon 900 bini geçti.

Oxford/AstraZeneca tarafından geliştirilen aşı ile alakalı yaşanan menfi gelişmeler, şirketle aşının tedariği ile alakalı yapılan görüşmelere de yansıdı. nihayet gelişmeler ışığında Türkiye’nin İsveç-İngiltere ortaklı AstraZeneca şirketi ile rastgele tek aşı anlaşması yapmadığı belirtildi. Önceki açıklamalarında sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AstraZeneca ile görüşmelerin sürdüğünü, ön sözleşme imzalanmasına karar verilebileceğini ifade etmişti

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir