3 yılda zar zor inşa ettikleri evlerine heyelan nedeniyle giremeyen aile devletten yardım bekliyor-haberi

İkizdere kazasi Ayvalık köyünde evvelki gece sağanak yağışlar sonrası yamaçta toprak kayması alana geldi. Köyde AFAD ekiplerince yapılan analiz sonrası heyelan hasebiyle yıkılma rizikosu taşıyan üç ev amaciyla tahliye kararı verildi. asagi bölümünde toprak kayması neticesi riskli vaziyete gelen Ömer Tozkoparan ve ailesine ait ev tahliye edildi. üç senede tamamlayabildikleri hanelerine art dönmek istek eden aile, önlem alınmasını istedi.

“EŞİM MANZARYI GÖRÜNCE kalp KRİZİ GEÇİRDİ”

3 senede inşaatını yaptıkları hanede iki vakit oturamadıklarını söyleyen Ayşe Tozkoparan “Dışarıdan tek gürültü geldi. zerzele mi oluyor diye düşünürken camdan aşağıya baktım ki evin önündeki toprak alan kopmuş. Bu binanın inşaatına üç sene evvel başladık, olaydan iki vakit evvel taşınmıştık, ne yazık ki heyelan alana geldi. Eşim de bu manzarayı görünce dayanamadı, kalp krizi geçirdi. Biz bu binayı üç senede ama yapabildik. ‘Tam başımızı soktuk’ dedik iki vakit hanemizde durduk ardindan bu olay yaşandı. görevliler hanemi kurtarsınlar. Burası sakat tek yer olsa bütün emeğimi oraya diker miyim? Çoluk bebek hep birlikte oturacağız, canlarını tehlikeye atar mıyız?” dedi.

“TIRNAKLARIMIZLA İNŞA ETTİK”

Zeynep Tozkoparan da “Biz heyelan hatıranda ev başımıza yıkılıyor zannettik. Çocukları aldık hızla haneden çıktık. Şimdi hanede oturamıyoruz komşunun evindeyiz. Orada da ne civarindan duracağız. Üç çocuğum, eşim kayınvalidemle 6 kişi yaşıyoruz bu evde. Biz yaz-kış buradayız köyümüzdeyiz. Tırnaklarımızla inşa ettik evimizi. görevliler tek deva bulsunlar bize, evimizi art versinler” diye konuştu.

“BABA OCAĞINDAN BAŞKA GİDECEK YERİMİZ YOK”

Şenol Tozkoparan ise, “Ben erken buradan çıkarken minik küçük taşlar geliyordu. Ama perişan tek şey düşünmedim. 5 kilometre gitmemiştim ki annem ağlayarak aradı, heyelan olduğunu söyledi. Benim taşların altında kaldığımı zannetmiş, çünkü arabamı oraya çekiyordum. Buralar bize dededen babadan var olan yerler, gidecek başka yerimiz yok. Burada hasarlı kayaların temizlenip güçlendirme yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Arzu ERBAŞ

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir