17 günlük tam kapanmadan sonra 3 kademeli rahatlama yolda-haberi

Koronavirüs vakalarının hergün 50 binlerin üstüne çıkması üstüne alınan tam kapanma 17 Mayıs’ta sona eriyor. Tam kapanmanın derhal peşinden normalleşme adımlarının nasıl olacağı ise heyecan konusu oldu.

KISITLAMALAR KADEMELİ OLARAK KALDIRILACAK

17 Mayıs’tan ardindan kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması planlanıyor. sağlık Bakanlığı ve alakalı kurumlar bu istikamette çalışmalar yapıyor. Lokal olarak denetimlerin artırılması, site, apartman, köy içi hareketliliğin önlenmesi amaçlanıyor. Büyükşehirlerden taşra ve sayfiyelere yönelen çıkışların menfi neticeleri da ele alındı.

VAKA SAYILARINDAKİ DÜŞÜŞE GÖRE karar VERİLECEK

Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen hergün olay sayısı şu anda 400-500’ler civarında bulunuyor. Hürriyet’tin haberine göre bunun 100’ün altına düşmesinin gerektiği belirtiliyor. Bakanlığın beklentisi, ‘tam kapanma’ sürecinde sağlık kurumu başvuruları ve hergün olay sayısın da gözle görülür düşüş olması. 17 Mayıs’tan ardindan birinci aşamada okulların açılması ve sınavların yapılması planlanıyor.

İKİNCİ AŞAMADA KÜÇÜK ESNAF AÇILACAK

İkinci aşamada, tek dükkan olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve minik esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor. Üçüncü aşamada kafe ve restoranların sehpa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılması bekleniyor.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI ayni ritimde devam EDECEK

Uzmanlar, 17 Mayıs’tan derhal ardindan tam kapanmada tatbik edilen yasakların tek anda kaldırılmayacağı görüşünde. Hafta sonu ve akşam saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasının süreceği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.