17 günlük tam kapanma döneminde alkol satışı yapılmayacak-haberi

Türkiye yükselen vakalar sonrası 29 Nisan Perşembe saat 19.00’dan bu yana başlamak üzere 17 hergün tam kapanmaya geçiyor. Kapanma 17 Mayıs 05.00’a civarindan sürecek. Alınan karar sonrası sokağa çıkma yasağı var olan günlerde tatbik edilen alkol satışı yasağının tam kapanma döneminde de uygulanıp uygulanmayacağı heyecan konusu oldu.

KAPANMA süresince YASAK OLACAK

Konu ile alakalı heyecan edilenleri açıklama eden NTV’nin Parlamento muhabiri Serkan Kaya, tam kapanma süresince içki satışının yasak olacağını söyledi. Kaya, “Bundan evvelki yasak döneminde tatbik edilen tek metot vardı. Kısıtlama döneminde içkili içecek satışlarına yasak getirilmişti. Bu uygulama 17 vakit sürecek tam kapanma süresince da aynen olabilitesi çok olacak. içkili içecek satışı 17 Mayıs’a civarindan yasak olacak. İşletmeler açık olabilecek ama kuruyemiş veyahut başka ürünlerin satışını yapabilecek” ifadelerini kullandı.

GENELGEDE ÖZEL MADDE YOK

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede de tekel bayilerine ve içki satışına ait hususi tek madde bulunmuyor.

Genelgenin marketler ile alakalı maddesinde şu ifadelere yer verildi:

“Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında etkinlik gösterebilecek, vatandaşlarımız mecburi ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Yukarıda anlatilan uygulama zincir ve süper marketler amaciyla haftanın altı bugünü olabilitesi çok olacak, zincir marketler sektör günleri kapalı kalacaktır.”

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir