112’ye gelen çağrılar komedi filmini aratmıyor! Cinci hocaya gitmek isteyen de var sevgilisini özleyen de-haberi

İçişleri Bakanlığı’nın ‘yeni kuşak çağrı merkezi’ var olan tek numarada aciliyetli çağrıları karşılama projesi ‘112 aciliyetli Çağrı Merkezi’ sistemine Eskişehir de katıldı. 110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 122 Alo AFAD, 155 zabita İmdat, 156 zaptiye İmdat ve 177 Orman Yangın İhbar aciliyetli çağrı hizmetlerini tek numara altında toplayan 112 aciliyetli Çağrı Merkezi Müdürlüğü, Eskişehir’de hizmete girdi. 112 aciliyetli Çağrı Merkezi’ne gelen aramalar evvel olarak çağrı karşılayıcılar tarafından yanıtlanırken, aynı yerde görevli var olan İl güvenlik Müdürlüğü, İl zaptiye Komutanlığı, İl sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Orman Bölge Müdürlüğü, Afet ve aciliyetli durum Müdürlüğü görevlilerine olayın içeriğine göre yönlendirme yapılıyor.

240 BİN ÇAĞRININ 110 BİNİ ASILSIZ

112 aciliyetli Çağrı Merkezi’ne 5 ayda yapılan toplaminda 240 bin aramanın 130 bini hakikat çağrı, 110 bini ise asılsız çağrılardan oluştu. 112 aciliyetli Çağrı Merkezi Müdürü Murat Küçük, Eskişehir’deki asılsız çağrı oranının ülkemiz ortalamasının altında olduğunu söyleyerek, “4 Kasım 2020 tarihinde hizmete geçtik. 6 müessesenin çağrı numaraları ‘112’ isimi altında birleşti. Vatandaşlar açısından numara karışıklığı ortadan kalkmış oldu. Bugüne civarindan 240 bin aciliyetli çağrı aldık. Eskişehir genelinde asılsız çağrıların toplaminda çağrıya oranı yüzde 46 civarındadır. Asılsız çağrıların ülkemiz ortalaması ise yüzde 66’dır. Eskişehirlilerin asılsız çağrılar ile alakalı dahada duygulu davranmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“CİNCİ HOCAYA GİTMEM LAZIM”

Özellikle sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde kendilerine çok enteresan çağrılar geldiğini belirten çağrı alıcı Serkan Korel, şunları söyledi:”Vatandaş evvel aradığında çağrı alıcıların ekranlarına düşüyor. Çağrı alıcılar, vatandaşın istegini dinleyerek derdini anlamaya çalışıyor. yol tarifi bilgilerini girdikten ardindan alakalı kuruluş hangisi ise yol tarifi bilgilerini ve müzakereyi o kuruma aktarıyor. ecnebi gezgin veyahut yabancı tebaalı tek kişi aradığında ise Ankara’daki merkezde bulunan tercümanlarımız konferans sistemi ile bağlanıyor. Pandemi döneminde karantinada var olan vatandaşlarımız evlerinden çıkamıyor. İhtiyaçlarının alınması gerekiyor. Onların da adreslerini alıp sisteme kaydederek taleplerinin karşılanmasını sağlıyoruz. Vatandaşlardan çok ayrım talepler ve asılsız çağrılar da geliyor. Biz bu asılsız çağrıları alakalı kuruma havale etmeden evvel yol tarifi bilgilerini denetim ediyoruz ve olayın detayını sorguluyoruz. eğer asılsızsa alakalı kuruma havale etmiyoruz. böylelikle onların iş yükünü azaltmış oluyoruz. Onların dışında bu pandemi döneminde çok fazla asılsız değil de gereksiz çağrılar bizi yoğunluğa boğan çağrılar oluyor. yurttaş sokağa çıkamadığı ve evvelce de ihtiyaçlarını gidermeyi unuttuğu amaciyla taleplerde bulunuyor. ‘Ekmek almaya çıkabilir miyim?’ diye sokağa çıkmak istiyor. Kedisini veterinere götürmek istek eden oluyor. Hem de sokağa çıkma kısıtlamasında ‘Cinci hocaya gitmem’ lazım diye bizi arayan dahi var.”

SEVGİLİSİNİ ÖZLEYEN DE ARIYOR

Merkezde çalışan çağrı alıcı Ezgi kara ise, sevgilisini özleyip, haneden çıkmak isteyenlerin dahi kendisi kendilerini aradığını ifade etti. tertemiz sistem ekiplerin birbiriyle iletişim kurmalarının çağrı sürelerini azalttığını belirten Kara, “Yeni sistem vatandaşlarımız amaciyla çok iyi. Zira panik hatıranda yurttaslar kimi arayacakları numaraları unutabiliyorlar. tek talihsiz kaza hatıranda biz burada ihbarcıdan ‘yaralı var mı, sıkışma var mı?’ benzeri verileri öğrenip, İhtiyaç duyulan bütün ekipleri tek anda çıkartabiliyoruz. Önceki sistemde kurumların, ekiplerin birbiri ile iletişim kurması uzunca vakit alıyordu. Gündüz mesailerimiz çoklukla yoğun geçiyor. özellikle yasaklı dönemlerde vatandaşlarımızdan gelen çok fazla Sual ile karşı karşıya kalıyoruz. ‘Çocuklarımızla dışarıya çıkabilir miyiz?’, ‘Yanımızda götürebilir miyiz?’ benzeri sualler geliyor. Sevgilisini özleyip haneden çıkmak isteyenler, yalan neden uyduranlar çok oluyor. Akşamları hanede sularının kesildiğini argüman edenler çok oluyor. ‘Susuz ne yapacağız?, Sabaha civarindan duramayız. Ellerimizi yıkamak zorundayız’ benzeri isteklerde bulunuyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.