Japonlar Yeni Bir Süper Bilgisayar Üretti

Söylentilere göre Japonya, yeniden süper bilgisayar sıralamasına geri dönmeyi hedefliyor.

Japonlar Yeni Bir Süper Bilgisayar Üretti
Japonlar Yeni Bir Süper Bilgisayar Üretti darkdevil
Bu içerik 297 kez okundu.

Söylentilere göre Japonya, yeniden süper bilgisayar sıralamasına  geri dönmeyi hedefliyor. 

Ülkenin Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı, yeni bir süper bilgisayar için 19.5 milyar yen (yaklaşık 173 milyon dolar) bütçe ayırmış durumda.

Reuters'ın bütçe raporlarından yola çıkarak belirttiği bu miktar, 130 petaflop yeteneğinde bir bilgisayarın geliştirilmesi için kullanılacak. Bu sayı, bilgisayarın birinci noktaya yerleşmesi ve Çin'in yaz mevsimi sırasında tanıttığı 93 petaflopluk Sunway Taihulight bilgisayarın ikinci sıraya düşmesi için yeterli. Bakanlık, daha duyurulmuş olan süper bilgisayar için şimdiden bazı planlara sahip durumda ve bilgisayarın inanılmaz hızı, derin öğrenim gibi AI teknolojilerini geliştirmek için kullanılacak.

Bakanlığın listesinde yer alan diğer başlıkların arasında ise otonom araç geliştirimi, sağlık ve robotik alanları bulunuyor. Raporda belirtilene göre, planlanan bilgisayar, yerel firmalar için belirli bir ücret karşılığında kiralanabilecek.

Bakanlık, şu anda bilgisayar hakkında pek açıklama yapmamakta. Ancak Ulusal İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü yöneticisi tarafından söylenene göre, bildikleri kadarı ile bu kadar hızlı bir başka sistem bulunmamakta. Ülkenin şu anda sahip olduğu en hızlı bilgisayar ise, bu ayın başlarında belirlenene göre, Fujitsu'nun 13.6 petaflopluk Oakforest-PACS bilgisayarı olmakta...

japonya süper bilgisayar ticaret ve endüstri bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler