30.000 Dolara İthal Ediliyordu, Yerlisi Üretildi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)'nin Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nde Öğretim Üyesi görevinde bulunan Profesör Doktor Lütfi Öksüz ile ekibi, ameliyatlarda neşter gibi kullanılmakta olan ve de yurtdışından 30.000 dolara ithal edilmekte olan ''plazma koter'' isimli tıbbi aleti yerli olanaklar ile üretti.

30.000 Dolara İthal Ediliyordu, Yerlisi Üretildi
30.000 Dolara İthal Ediliyordu, Yerlisi Üretildi darkdevil
Bu içerik 193 kez okundu.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)'nin Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nde Öğretim Üyesi  görevinde bulunan Profesör Doktor Lütfi Öksüz ile ekibi, ameliyatlarda neşter gibi kullanılmakta olan ve de yurtdışından 30.000 dolara ithal edilmekte olan ''plazma koter'' isimli tıbbi aleti yerli olanaklar ile üretti.

Öksüz, TÜBİTAK'ın, devlet desteğiyle yurtdışından ithal edilen sağlık malzemelerinin yerlileştirilmesi yönünde proje üretilmesi çağrısı yaptığını anımsatarak, kendisinin de SDÜ Göller Bölgesi Teknokenti'nde yer alan firmasında 1,5 yıl önce bu yönde çalışmalara başladığını anlattı.

Bu kapsamda cerrahi müdahalelerde keski amaçlı kullanılan "plazma koter" adlı tıbbi aleti yerli imkanlarla üretmek için proje geliştirdiklerini belirten Lütfi Öksüz, 1,5 yıllık çalışmanın ardından ürünü geliştirdiklerini ve TÜBİTAK'tan destek almaya hak kazandıklarını bildirdi.

YAKINDA TİCARİ HALE GELEBİLİR

Geliştirdikleri cihazın SDÜ Deney Hayvanları ve Tıp Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde hayvanlar üzerinde uygulandığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini anlatan Prof. Dr. Öksüz, söz konusu cihazın ticarileşmeye hazır olduğunu vurguladı.

Sağlık sektörünün ameliyatlarda sıkça kullanılan plazma koterde yurtdışına bağımlı olduğunu ve bunun da ciddi bir döviz çıktısına sebep olduğunu ifade eden Öksüz, "Ürettiğimiz cihaz piyasada yaklaşık 30 bin dolar. Biz bunu yerli imkanlarla seri üretime geçildiği takdirde 3'te 1 fiyatına mal edebileceğimizi düşünüyoruz." dedi.

Söz konusu cihazın yanı sıra plazma teknolojisiyle kanamayı durduran, yaraları iyileştiren "argon plazma koagülasyon" cihazını ürettiklerine de dikkati çeken Lütfi Öksüz, bu cihazın özellikle terörle mücadele sırasında yaralanan güvenlik güçlerine ilk müdahale esnasında kan kaybının önüne geçilmesinde kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

süleyman demirel üniversitesi yerli imkanlar plazma koter
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı