MİGREN NEDİR?

Baş ağrısı olmayan kişi sayısı çok azdır ve toplumumuzun %2 lik küçük bir kısmını da oluşturmaktadır. Tüm insanlar hayatının belli başlı dönemlerinde baş ağrısı çekmektedirler.

MİGREN NEDİR?
MİGREN NEDİR? oncel
Bu içerik 226 kez okundu.

Baş ağrısı olmayan kişi sayısı çok azdır ve toplumumuzun %2 lik küçük bir kısmını da oluşturmaktadır. Tüm insanlar hayatının belli başlı dönemlerinde baş ağrısı çekmektedirler. Ama nedeninin kötü bir hastalık olması yani beyinde tümör ya da felççok nadirdir. Migrene geldiğimiz de ise yaşamı tehdit eden tehlikeli bir hastalık değil. Genellikle ataklar halinde ortaya çıkar, başın tek tarafına yerleşmiş, zonklayan bir baş ağrısı şeklindedir. Ataklar ise 4 saat ve 72 saat aralığın da değişebilir. Bu ataklar olduğu sırasında baş ağrısının yanısıra bulantı, kusma gibi ya da normal ışıktan ve küçük sesten dahi rahatsız olma tarzın da şikâyetler de görülebiliyor.Migren ameliyatı ile bu hastalığın geçmesi mümkündür.

Migren günümüzde sinirsel yani nörolojikbir hastalık olarak kabul görülmektedir. Beyinde bulunan bir kaç kimyasal maddenin örneğin serotonin gibi maddelerin azalması ve yahut etki göstermemesi sonun da ortaya çıktığı düşünülüyor. İnsan karanlık, seslerden uzak bir yer de uyumak ister. Günlük hayatı engelleyen bir durumdur ama migren tedavisi mümkündür. Migrenin bayanlar da görülme sıklığı erkeklerde görülme sıklığından üç kat fazladır. Bu farkın nedeni bayandaki hormonal farklılık ve değişikliklerdir. Migren hastalarının çoğunda ataklar 40 yaşından önce ortaya çıkıyor. Bu da genellikle ergenlik çağına denk geliyor. 50 yaşının üstünde ki birinde migren atakları başlama ihtimali düşüktür.Bayanlardagenellikle orta yaşlarda ortaya çıkıyor. Migren cerrahisi hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.migrencerrahisi.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Nedenleri tam olarak bilinmese demigren cerrahisi uzmanları beyin kandamarları ve beyninde ki sinir iletimindeki kimyasal maddelerin değişiklikleri sonucu da ortaya çıkabileceğini düşünüyorlar. Bayanlarda ki hormon değişiklikler de migren ağrılarına yol açabiliyorlar. Genetik yani aileden gelen ya da kalıtsafaktörler konusunda ki çalışmalar da hala devam etmektedir.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler