Bu kitap tüm ebeveynleri ilgilendiriyor: ''Nörolojik Olarak Riskli Bebek''

“Nörolojik olarak riskli bebek”, gebelikte, doğumda ya da yenidoğan döneminde beyni ve sinir sistemini etkileyebilecek herhangi bir etkene maruz kalan ve beyinde, beyin işlevlerinde bozukluk gelişme olasılığı olan bebektir. Erken ya da zamanında doğmuş, ancak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi görmüş bebekler nörolojik olarak riskli bebeklerin en büyük grubunu oluşturur. Bu bebeklerin doğumdan itibaren nörolojik olarak izlenmeleri, olası nörolojik sorunların erken saptanması, tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının erken başlanması büyük önem taşır.

Bu kitap tüm ebeveynleri ilgilendiriyor: ''Nörolojik Olarak Riskli Bebek''
Bu kitap tüm ebeveynleri ilgilendiriyor: ''Nörolojik Olarak Riskli Bebek'' Vadi Ay
Bu içerik 187 kez okundu.

Yenidoğanın öyküsünün doğumla başlamadığı, döllenme (konsepsiyon) öncesine ait birçok faktörün, rahme yerleşimden itibaren gelişen tüm olayların bebeğin sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Anne karnındaki dönemde fetus ve yenidoğanın karşılaşabileceği çeşitli genetik, metabolik, fizyolojik, sosyal ve çevresel riskler gebeliği, doğumu ve yenidoğan dönemini etkileyebilir. Bu nedenle, riskli gebeliklerin ve yenidoğanların erken tanısı ve uygun gebelik, doğum, doğum sonrası bakım, bebeğin kaybedilme ve kalıcı sekellerinin olma riskinin yanı sıra uzun vadedeki sorunları önemli ölçüde azaltabilir.

Bu kitap;

  • Nörolojik risklerinin erken dönemde belirlenmesine,
  • Olası nörolojik ve diğer tıbbi sorunlar ortaya çıkmadan önlemek için gerekenlerin yapılmasına,
  • Nörolojik ve diğer olası tıbbi sorunların erken dönemde saptanıp tedavi ve rehabilitasyonuna,
  • Riskli bebeklerin, risk faktörü olmayan yaşıtlarını büyüme ve gelişme yönünden yakalaması ve çocukluklarını, her çocuk gibi yaşam kaliteleri olabildiğince yüksek olarak geçirmelerine katkıda bulunmak amacıyla,

çocuk nörolojisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları, yenidoğan, kadın doğum-perinatoloji, çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları, çocuk gastroenteroloji, çocuk göğüs hastalıkları, göz hastalıkları uzmanı hekimler ve odyoloji, fizyoterapi, çocuk gelişimi alanlarında çalışan profesyoneller tarafından kaleme alındı.

 

'Nörolojik Olarak Riskli Bebek'

Teknik Özellikler

Editör: Prof. Dr. Yüksel Yılmaz

Yayınevi: Hayykitap - 349

Kategori: Hayat Güzeldir - 54

Türü: Sağlık

Birinci baskı: Eylül 2016

Sayfa sayısı: 224

Ebat: 15,5 x 23 cm

Fiyatı: 18 TL

ISBN: 978-605-9841-57-3

Barkod: 9786059841573

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı