Tekfen Filar-Mini’den küçüklere büyük konser

Tekfen Filarmoni Orkestrası, 6 Kasım Pazar günü çocuklara klasik müziği sevdirmek amacıyla çok özel bir konsere daha imza attı. Konsere özel “Tekfen Filar-Mini” ismiyle sahneye çıkan orkestrayı, genç Özbek Şef Aziz Shokhakimov yönetti. Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleşen konsere çocuklar ve aileleri büyük ilgi gösterdi.

Tekfen Filar-Mini’den küçüklere büyük konser
Tekfen Filar-Mini’den küçüklere büyük konser Vadi Ay
Bu içerik 276 kez okundu.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Serra Yılmaz’ın keyifli anlatımıyla gerçekleşen konserde, küçükler eğlenceli bir klasik müzik yolculuğuna çıktı. Strauss’un sevilen polkalarından, Saint-Saëns'ın Hayvanlar Karnavalı’na ve Rimsky Korsakov’un Yaban Arısının Uçuşu’na eğlenceli olduğu kadar öğretici eserlerin seslendirildiği konserde, Serra Yılmaz, renkli kişiliği ve müziğe dair bilgisi ile çocuklara rehberlik etti. Minikler, konser sırasında olduğu kadar konser arasındaki renkli sürprizlerle de unutulmaz bir gün yaşadı.

 

Tekfen Holding Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ve eşi Vahide Gigin ev sahipliğinde gerçekleşen konseri pek çok ünlü isim çocuklarıyla birlikte izledi. Selen Zorlu ve kızı Yağmur Zorlu, Ayşe Tolga ve kızı Can Yael konsere katılan isimlerdendi.

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası Hakkında

Bugün Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri; Karadeniz Oda Orkestrası adıyla 1992 yılında, farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, Saim Akçıl şefliğinde 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla atıldı. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de dahil olmasıyla aile giderek genişledi; Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülke: Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Özbekistan, Yunanistan.

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi; müzisyenlerin üç farklı bölgeden gelmesinin yanı sıra, farklılıkların bir arada var olabildiği ve hatta bundan da güç alarak müziğin barışın seslerinden biri olduğunu göstermek amacıyla da bu isimle anılıyor. Orkestra, klasik müzik repertuvarının yanı sıra, temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen eserleri de seslendiriyor.

 

Tekfen Filarmoni müziğiyle, zıtlıkların uyumuna, Doğu ve Batı’nın bileşiminden doğan büyülü senteze övgüde bulunuyor. Yılda birkaç kere bir araya gelen Tekfen Filarmoni, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve üç yılda bir İstanbul Müzik Festivali’nde konser veriyor. Orkestra ayrıca, kuruluşundan bu yana Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, İngiltere, İspanya, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’da konserler verdi.

 

Tekfen Filarmoni, seyircisine kaliteli bir müzik sunmanın yanı sıra temsil ettiği geniş coğrafyanın müzikal ve kültürel mirasına sahip çıkmayı görev edinerek özel projelere de imza atıyor: Orkestrada bulunan otantik çalgılar için özel olarak bestelenen eserler, Tekfen Filarmoni’nin kültürel mirası yaşatma konusunda gösterdiği çabayı gözler önüne seriyor. Orkestra, aynı zamanda konser ve stüdyo kayıtları da yapıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Tartus'ta Yer Alan Üssünü Genişletme Kararı Aldı
Rusya Tartus'ta Yer Alan Üssünü Genişletme Kararı Aldı
Hindistan'da Raydan Çıkan Trende 36 Kişi Öldü
Hindistan'da Raydan Çıkan Trende 36 Kişi Öldü