Tesbih Çeşitleri

Tesbih hem dini bir motif hem de kültürel bir simge olmasının yanında şık bir aksesuar olarak da kullanılabilmesi tesbihin değerini ve talebini arttırdı.

Tesbih Çeşitleri
Tesbih Çeşitleri mersin
Bu içerik 2741 kez okundu.

Tesbih hem dini bir motif hem de kültürel bir simge olmasının yanında şık bir aksesuar olarak da kullanılabilmesi tesbihin değerini ve talebini arttırdı. 33lük ve ya 99luk türleri olan tesbihlerden 33lük olanları hem kullanımın rahat olması bakımından hem de elde şık durması bakımından genellikle aksesuar olarak kullanılır. Günümüzde işleyen ustanın ellerinde bir sanat eserine dönüşen teşbihin koleksiyonculuğu da yapılmaktadır. İşlenebilen her türlü maddeden yapılabilen tesbihleri 4 ana grupta incelemek mümkündür. Bunlardan ilki değeri ve yarı değerli taşlardır. Yarı değerli taşlar ve taşlar her ne kadar zor işlenmesi zor maddeler olsa en çok talep bu maddelerden yapılan taşlara vardır. Yakut, safir, kaplan gözü, oniks, sedef vb. maddeden yapılan Tesbih bu guruba girmektedir.

Fosil Tesbihler; Fosilleşmiş maddelerden yapılan teşbihlerdir. Bu gurupta en çok kehribar tesbihler ilgi görür Bunun dışında lüle taşı ve Oltu taşı da teşbih kullanımında oldukça fazla kullanılır. Ağaçtan yapılan teşbihler; Bu grubun içinde yer alan tesbihler hem diğerlerine göre daha uygun olması hem de son derece şık ve zarif durdukları için çok sık kullanılır.  Kuka, gül ağacı, yılan ağacı, maun, kiraz ağacı, en çok kullanılan ağaç türleri arasında yer alır. Hayvansal Maddelerden yapılan tesbihlerarasında deve, fil, balina, kaplumbağa gibi hayvanların kemikleri, boynuzlar, kabukları ve dişleri kullanılarak yapılan tesbihlerdir. Genelde doğal yollarla ölen hayvanlardan elde edilir.

Bir tesbihin değerini yapıldığı malzeme kadar, boncuk büyüklüğü de belirler. Büyük boncukların hem yapılması hem de işlenmesi daha zor olduğu için büyük boncuklu tesbihler daha değerlidir. Ayrıca tesbihin boncuğu büyüdükçe çıkardığı ses daha ahenkli ve dinginleştirici bir hal alır. Tesbihin rahat kullanılabilmesi ve güzel gözükmesi için bütün boncuklarının tek bir hizada olması son derece önemlidir. Kuars, safir, zümrüt, sedef vb. taşlardan yapılan tesbihlerin imamesi gümüş ve işlemeli olarak yapılırsa bu tesbihindaha güzel gözükmesine ve daha değerli olmasına neden olacaktır. Hindistan’da meditasyon olarak kullanılan tesbih ülkemizde bir sanat halini almıştır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler