Afrin harekatı nasıl gidiyor?

Güvenlik uzmanı ve emekli asker Abdullah Ağar, Afrin'deki terör hedeflerine yönelik 'Zeytin Dalı' harekâtına ilişkin son gelişmeleri yorumladı. Harekâtın çok başarılı gittiğini belirten Ağar, "Terör örgütü keskin nişancı ve uzun namlulu silahlarla Mehmetçik'i uzak tutmaya çalışıyor.

Afrin harekatı nasıl gidiyor?
Bu içerik 282 kez okundu.

Harekâtın temel karakteri kritik arazi kesimlerini ele geçirmek. Bu nedenle sabırla, ihtiyatla ve etkili şekilde ilerleniyor. Yanlış bir algı var. Diziler, filmler üzerinden harekâtı anlamaya çalışan çok insan var. Ama bir hata bir can demek. Bu nedenle Mehmetçik ve ÖSO adım adım, temkinli şekilde ilerliyor. Terör örgütü ise kayıplarını gizlemeye çalışıyor. En önemli parametre sabır" diyor. Ağar, terör örgütünün kara propagandalarına karşı toplumsal birlik ve beraberliğin önemine de vurgu yapıyor.

Çatışma bölgelerinde duruma ilişkin bilgiler veren Ağar, "Her yerde tüneller, irtibat hendekleri var. Zaman zaman kayıp vermemek için taktiksel yer değiştirmeler olabilir. Çatışma alanlarında mücadele alanlarında, ortaya çıkabilecek hassasiyetlerden doğabilecek yer değiştirmeler söz konusu olur. Örneğin ben giderdim, çok yorgunuz... 2 gün uyumamışız. Benim o gece nerede olduğumun bilinmemesi gerekiyor. Bu taktiksel anlamda bir yer değiştirmedir" diyor.

HAREKÂT ÇOK İYİ GİDİYOR


Ağar şöyle konuşuyor: "Harekâtın çok iyi gittiğini düşünüyorum. Bu çok zor bir harekât. Bilgisayar oyunu gibi harekât yapıldığını düşünen insanlar var. Karşınızda ciddi anlamda terörize bir varlık var. Bunların tahkimatı, sofistike silah ve teçhizatları var. Mayın, el yapımı patlayıcıları (EYP), bubi tuzakları ve fiziki engeller var. Yaptıkları hendeklere bakıldığında tank harekatına, zırhlı birlik harekatına engel olmak için yapmışlar. Hendekler, menfezler, dehlizler, mazgallar, beton koruganlar var... Dağlık alanlarda dayanak noktaları olarak tertiplendiğini görüyoruz terör örgütünün. Mağaraları, inleri, ve doçka mevzileri var.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı