Reza Zarrab davasını başından beri izleyen CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, “Soruşturma genişleyebilir.

Reza Zarrab davasını başından beri izleyen CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, “Soruşturma genişleyebilir. Bizim mahkemede anladığımız Zarrab’ın halen konuştuğudur. Savcılıkla yaptığı anlaşmaya göre bildiği her şeyi anlatmak zorunda” dedi.

Reza Zarrab davasını başından beri izleyen CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, “Soruşturma genişleyebilir.
Bu içerik 258 kez okundu.

Reza Zarrab 'ın tanık, Halkbank  Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın sanık olarakr lyargılandığı ve 11 Nisan'da sonuçlanması beklenen davayı yakından izleyen CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Rıza Zarrab'ın savcıya yeni bilgiler verdiğini, bu kapsamda soruşturmanın genişleyebileceğini söyledi. Davanın “Recep Tayyip Erdoğan'ı devirme davası olmadığını kaydeden Yurter Özcan “ABD, Erdoğan'ı devirmek isteseydi, ilgili makamlara ve banka yetkililerine konu defalarca anlatırlar mıydı? İnsan devirmek istediği birini defalarca uyarır mı? Bu dava Türkiye için siyasi bir dava değil, göz göre göre gelen bir davadır” dedi. Yurter Özcan, Zarrab davası ve muhtemel gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

BANKALARA CEZA GELEBİLİR
“Dava, Zarrab davası olarak başladı ve kendisi tanık olunca dava Hakan Atilla'ya kaldı. İddianamede 9 kişinin adı geçiyor. ABD'de firarilere gıyabında yargılama yok. O yüzden tamamen Hakan Atilla'ya yönelik süreç işledi. Ancak Zarrab tanık olmasına rağmen ceza alacaktır. 11 Nisan'da alacakları ceza belli olacak. İddianameye göre bu süreçte banka önemli bir rol oynamış.  Bankalara yönelik olası yaptırım, Hakan Atilla davasından bağımsız işliyor. Bankalarla ilgili karar ABD Hazine Bakanlığı'na bağlı ve 11 Nisan'dan önce de bir karar çıkabilir. Genelde Hazine Bakanlığı ceza keseceği bankalarla pazarlık yapıyor.
Zarrab mahkemede, kendi kazandığı parayı 100- 150 milyon dolar olarak açıkladı ve bunun verilen rüşvetlerden sonra elinde kalan para olduğunu söyledi. Zarrab net kazancının da binde 4, binde 5 olduğunu aktardı. Zarrab'ın açıklamalarından yola çıkarsak İran yaptırımlarını delmenin toplam boyutu, 30 milyar dolar ediyor. Bu sadece Zarrab'ın yaptığı operasyon. Zarrab dışında da bu operasyonu yapanlar var.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı