NATO Rusya'yı Uyardı

NATO, üye durumdaki ülkelerin, Rusya'da yer alan bir tane füze sisteminin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'nı (INF) ihlal etmiş olduğunu tespit ettiğini belirtip bu durumun çok ciddi bir endişeye sebep olduğunu bildirdi.

NATO Rusya'yı Uyardı
Bu içerik 212 kez okundu.

NATO, üye durumdaki ülkelerin, Rusya'da yer alan bir tane füze sisteminin  Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'nı (INF) ihlal etmiş olduğunu tespit  ettiğini belirtip bu durumun çok ciddi  bir endişeye sebep olduğunu bildirdi.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, INF'nin ABD ve Rusya'da karadan  fırlatılan güdüm füzelerini yok ederek 30 yıldır Avrupa-Atlantik güvenliğini  sağlamak açısından kilit rol oynadığı, istikrara katkıda bulunduğu ve yanlış  hesap yapılması riskini azaltarak çatışmayı engellediği belirtildi.

INF'ye sadık kalınmasının önemine dikkat çekilen açıklamada, NATO'nun  antlaşmayı koruma konusunda son derece kararlı olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada, ABD'nin INF Antlaşması'nın hükümlerine uyduğu belirtilerek  Rusya'nın antlaşmaya uymamasının aciliyetle ele alınması gereken bir sorun  yaratacağına işaret edildi.

Açıklamada, "Müttefikler ciddi endişe yaratan bir Rus füze sisteminin  varlığını tespit etmiş bulunuyor. NATO, Rusya'ya bu endişeleri gidermek için  şeffaf bir şekilde davranması ve ABD'yle teknik diyalog sürdürmesi çağrısında  bulunuyor." denildi.

Soğuk Savaş döneminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Devlet  Başkanı Mihail Gorbaçov ile ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından 8 Aralık 1987'de  imzalanan INF, 500 ila 5 bin 500 kilometre menzili olan tüm karadan fırlatılan  güdüm füzelerini yasaklıyor.

nato rusya uyarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı