S-400 Füze Anlaşmasındaki İmzaların Bu Hafta Atılabileceği Açıklandı

Dışişleri Bakanı görevindeki Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan satın almış olduğu füze savunma sisteminde anlaşmanın kağıda dökülecek olduğunu söyledi.

S-400 Füze Anlaşmasındaki İmzaların Bu Hafta Atılabileceği Açıklandı
Bu içerik 167 kez okundu.

Dışişleri Bakanı  görevindeki Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan satın almış olduğu füze savunma sisteminde anlaşmanın kağıda dökülecek olduğunu söyledi.

 Rus askerlerin füzelerin kurulması sırasında Türkiye'ye Rus askeri mühendislerin gelebileceğini ancak bunun bir konuşlandırma olmayacağını aktardı.

Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde üye ülkeler tarafından Filistin'in başkenti olarak tanınan Doğu Kudüs'te büyükelçiliklerin yer alacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, haber televizyonlarının canlı yayınladığı basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Çavuşoğlu'nun verdiği bilgiye göre, Rusya ile S-400 füze savunma sistemi anlaşması bu hafta imzalanabilir.

Dışişleri Bakanı, "S-400 konusunda bir sorun yok. Kredilendirme konusunda en son Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinde mutabakat sağlandı ve bunun kağıda dökülmesi, detayların konuşulması gerekiyor. Uzmanlarımız bunu sürdürüyor. Tamamlandıktan sonra belki de bu hafta içinde imzalanacak" ifadesini kullandı.

Füze savunma sisteminin hayata geçirilmesi sırasında Rus askerlerin Türkiye'de konuşlanacağı yönündeki haberler sorulan Çavuşoğlu, yalnızca teknik mühendislerin ihtiyaç duyulması halinde gelebileceğini ve bunun da bir asker gönderme olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, Doğu Kudüs'ü bağımsız Filistin devletinin başkenti olarak tanıyan devletlerin söz konusu yerde büyükelçilikler açacağını duyurdu. Dışişleri Bakanı, "Bağımsız Filistin devletinin tanınması, BM kararlarına uygundur. Doğu Kudüs başkentil Filistin'in tanınması için mücadele edeceğiz" dedi.

rusya türkiye s-400
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı