Frans İçerisindeki İlk Sonuçlar Gelmeye Başladı

Fransa içerisinde cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun sandık çıkışı anketlerine göre, Yürüyüş Hareketi'nin lideri görevindeki Emmanuel Macron ve de Ulusal Cephe Partisi'nin lideri görevindeki Marine Le Pen 2. tura kaldı.

Frans İçerisindeki İlk Sonuçlar Gelmeye Başladı
Bu içerik 309 kez okundu.

Fransa içerisinde cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun sandık çıkışı anketlerine göre, Yürüyüş Hareketi'nin lideri görevindeki Emmanuel Macron ve de  Ulusal Cephe Partisi'nin lideri görevindeki Marine Le Pen 2. tura kaldı.

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu sandık  çıkış anketine göre, siyasi merkezdeki Yürüyüş Hareketi'nin lideri Emmanuel  Macron ile aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen ikinci tura  kaldı. 

Ülkede 11 adayın yarıştığı cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması,  yerel saatle 20.00'de (TSİ 21.00) sona erdi.

France 2 kamu yayıncısı televizyon kanalının hazırlattığı sandık  çıkışı anketine göre hiçbir aday, cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda  gerekli yüzde 50 salt çoğunluğu elde edemedi.

Buna göre Macron oyların yüzde 23,7'sini alarak seçimden birinci  çıktı. Le Pen de yüzde 21,7'lik oy oranıyla ikinci oldu. Merkez sağdaki  Cumhuriyetçiler Partisi'nin adayı François Fillon ve aşırı solcu aday Jean-Luc  Melenchon ise yüzde 19,5'er oy aldı.

İlk turda ilk iki sırayı kazanan Macron ve Le Pen, 7 Mayıs'ta  düzenlenecek ikinci tur oylamada yarışacaklar.

İkinci turda kazanan aday, 14 Mayıs'a kadar Cumhurbaşkanı François  Hollande'dan görevi devralacak.

NUSRETLİ PAYLAŞIM

Fransa İçişleri Bakanlığı twitterdan Nusretli paylaşımıyla Fransızlara oy verin çağrısında bulundu.

Fransa içişleri Bakanlığı dünyaca ünlü et tuzlama hareketiyle tanınan restoran zinciri sahibi Nusret Gökçenin fotoğrafını paylaşarak, İşte o gün geldi! Oy kullanmak için bulunduğunuz şehre göre saat 19.00a veya 20.00ye süreniz bulunuyor. paylaşımını yaptı.

Bakanlık Nusretin fotoğrafını montajlayarak beyaz tşörtünün üzerine Fransızca, OuiJe vote, evet oyumu kullanıyorum, yazdı, #VoteChallenge ve #ElectionPresidentielle2017 etiketleriyle paylaştı.
 

fransa seçim sandık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı