Beratcan Cinayetiyle Alakalı Karar Açıklandı

Türkiye'nin gündeminden uzun bir zaman düşmeyen Beratcan cinayetinde sanıklardan Ersin Kaşıkçı ağırlaştırılmış bir müebbet cezasına çarptırıldı.

Beratcan Cinayetiyle Alakalı Karar Açıklandı
Bu içerik 361 kez okundu.

Türkiye'nin gündeminden uzun  bir zaman düşmeyen Beratcan cinayetinde sanıklardan Ersin Kaşıkçı  ağırlaştırılmış bir müebbet cezasına çarptırıldı.


Kartal'da kaybolduktan sonra Tuzla'da ormanlık alanda  cesedi bulunan 10 yaşındaki Beratcan Karakütük'ü öldürdüğü gerekçesiyle sanık  Ersin Kaşıkçı, "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak  kişiyi tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan  ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 6 yıl hapis  cezasına çarptırıldı.

Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık  Ersin Kaşıkçı, tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük ile tarafların avukatları  katıldı. Duruşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da hazır  bulundu.


Duruşmada baba Ergün Karakütük'ün ağabeyi Osman Karakütük tanık olarak  dinledi. Ağabeyinin Türkan Karakütük ve Ersin Kaşıkçı arasındaki ilişkiyi  bilmediğini söyleyen Osman Karakütük, ağabeyinin durumu bilmesi halinde  davranışlarının farklı olacağını belirtti.

Baba Ergün Karakütük'ün avukatı Hicran İlhan'ın bir sonraki celse  başka bir tanık dinlenilmesi talebini reddeden mahkeme heyeti, taraflara  araştırılması istenen bir konunun olup olmadığını sordu.

Tarafların araştırılması istenen bir konunun olmadığını beyan etmeleri  üzerine, Cumhuriyet Savcısı esas hakkında mütalaasını sundu.

Savcı mütalaasında, tutuklu sanık Ersin Kaşıkçı'nın  "çocuğa ya da  beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi, tasarlayarak, canavarca  hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi  hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası ile  cezalandırılmasını, yeterli, inandırıcı, kesin, somut bir delil olmaması  nedeniyle tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük hakkında beraat kararı verilmesini  talep etti.

Son sözü sorulan tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük, eşinin bildiği  bir ilişki yaşadığını söyleyerek beraatini istedi

Tutuklu sanık Ersin Kaşıkçı, cinayeti Türkan Karakütük'ün bilgisi  dahilinde işlediğini ifade ederek, "Bu cinayet Türkan ile ikimizin cinayetidir."  dedi.

Mahkeme heyeti tutuklu sanık Kaşıkçı'nın "çocuğa ya da beden veya ruh  bakımından kendini savunamayacak kişiyi, tasarlayarak, canavarca hisle veya  eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet,  "kişiyi  hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 6 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını  kararlaştırdı. Heyet sanık Kaşıkçı'nın aldığı cezalarda herhangi bir indirimin  uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Heyet sanık Türkan Karakütük hakkında "azmettirmek suretiyle kasten  insan öldürmek" suçundan açılan davada, sanığın suçu işlediğine dair  mahkumiyetine yeter, somut, kesin ve inandırıcı bir delil bulunmadığı  gerekçesiyle, anne Türkan Karakütük'ün beraatine karar verdi.

Olayın geçmişi

Kartal'da ilkokul öğrencisi Beratcan Karakütük'ün 9 Mart'ta okuldan  çıktıktan sonra eve dönmemesi üzerine ailesi polise kayıp müracaatında bulunmuş  ve arama çalışması başlatılmıştı. Beratcan'ın cesedi, 23 Mart'ta Tuzla  Tepeören'deki ormanlık alanda bulunmuştu.

Beratcan'ın ölümüne ilişkin aranan servis şoförü Ersin Kaşıkçı,  Gaziosmanpaşa'da düzenlenen operasyonda yakalanmış, servis şoförünün ifadeleri  doğrultusunda, Beratcan'ın annesi Türkan Karakütük de gözaltına alınmıştı.

Kaşıkçı, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmış, anne Türkan  Karakütük ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Hakimlik,  Türkan Karakütük'ün Bakırköy Kadın Sığınma Evine yerleştirilmesine ve orayı terk  etmemesine karar vererek, yurt dışına çıkışını da yasaklamıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Beratcan'ı  öldürdüğü gerekçesiyle servis şoförü Ersin Kaşıkçı hakkında "çocuğa ya da beden  veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi, tasarlayarak, canavarca hisle  veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi  hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası talep  edilmişti.

İddianamede, Beratcan'ın annesi Türkan Karakütük hakkında da "kasten  öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

 

beratcan cinayet karar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı