Suriye İçerisinde Tahliye Otobüslerine Yakın Bir Yerde Patlama Oldu

Fua ve de Kefreyya köylerinde yer alan rejim yanlılarını taşımakta olan otobüslerin Halep yakınlarında yer alan kontrol noktasında bekleyişi esnasında, bomba yüklü bir tane araç patladı.

Suriye İçerisinde Tahliye Otobüslerine Yakın Bir Yerde Patlama Oldu
Bu içerik 330 kez okundu.

Fua ve  de Kefreyya köylerinde yer alan rejim yanlılarını taşımakta olan otobüslerin Halep yakınlarında yer alan kontrol noktasında bekleyişi esnasında, bomba yüklü bir tane araç patladı. 

Son dakika haberine göre Suriye'de kuşatma bölgelerinden tahliye edilenlerin konvoyuna düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 100'ü aştı.

Sosyal medyaya patlama alanından yüklenen ilk fotoğraflar feci bir görüntüyü yansıtıyor.

Şam kırsalında kapana kısılan muhalifler ve aileleri İdlib'e doğru yola çıktı, konvoy Halep yakınlarında geceden bu yana bekletiliyor.

Suriye'de aylardır beklenen tahliyelerde patlama meydana geldi. İdlib kırsalında yer alan Fua ve Kefreyya köylerindeki beş bin rejim yanlısını taşıyan otobüsler, Halep'teki Raşidin'e kadar ulaştı. Otobüslerin muhaliflerin kontrol noktasındaki bekleyişi sırasında bir bombalı araç infilak etti. Bomba yüklü araç, bir intihar saldırganı tarafından patlatıldı.

ÖLENLERİN SAYISI 100'Ü AŞTI

Suriye'de kuşatma bölgelerinden tahliye edilenlerin konvoyuna  düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 100'ü aştı.


Reuters haber ajansı, gün içinde otobüslerin yanında bekleyen çok sayıda insanı gösteren fotoğraflar geçmişti.

Anadolu Ajansı, Madaya ve Zebadani'den hareket eden muhalifleri taşıyan konvoyun ise Halep'in batısındaki Ramuse semtinde dün geceden bu yana bekletildiğini bildiriyor.

Ramuse ve Raşidin'deki karşılıklı bekleyiş, rejimin Fua ve Kefreyya'dan daha fazla kişinin çıkarılması yönündeki baskısından kaynaklanıyor. AA, fazladan 700 kadar silahlı unsurun konvoyda yer alması üzerine muhaliflerin rejim yanlılarını beklettiğini aktarıyor.

Ramuse'de konvoyun bekleyişi sırasında bir de silahlı saldırı oldu. Rejime ait bir keskin nişancı, konvoydan bir kişiyi öldürdü.

Dört yerleşim yeri de kuşatma altındaydı

Önceki gün gerçekleşmesi beklenen tahliyeler, Zebadani'deki muhaliflere güvenli koridor sağlanmaması üzerine ertelenmişti.

Madaya ve Zebadani aylardır rejim yanlısı Hizbullah güçlerinin kuşatması altında tutuluyordu. Şiilerin yaşadığı Fua ve Kefreyya ise, muhalif Fetih Ordusu tarafından çevrelenmişti.

Operasyon sona erdiğinde, ülkede iç savaşın başladığı 2011'den bu yana en büyük tahliyelerden biri gerçekleşmiş olacak. Dört yerleşim yerinden yaklaşık 30 bin kişinin tahliye edilmesi planlanıyor.

Halep'in doğusunda sıkışan muhalifler, Türkiye ve Rusya'nın öncülüğü hayata geçirilen anlaşmayla Aralık 2016'da kent dışına çıkarılmıştı. Dünyanın gözünü kırpmadan izlediği tahliyelerde zaman zaman sorunlar yaşansa da herhangi bir çatışma gerçekleşmeden sonuç alınmıştı.

 

suriye tahliye bomba
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı