14 Sene Sonrasında Atıldı ve 94 Tane IŞİD'li Teröristi Öldürdü

Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'da yer alan mağaralara atmış olduğu nükleer olmayan en büyük bombalarından 10 tonluk GBU-43/B'nin teröristlere vermiş olduğu yıkımın boyutları da ortaya çıkmakta.

14 Sene Sonrasında Atıldı ve 94 Tane IŞİD'li Teröristi Öldürdü
Bu içerik 309 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'da yer alan mağaralara atmış olduğu nükleer olmayan en büyük bombalarından 10 tonluk GBU-43/B'nin teröristlere vermiş olduğu yıkımın boyutları da ortaya çıkmakta.

ABD'nin Afganistan'da kullandığı 10 tonluk dev GBU-43/B bombasının patlamasıyla ölen IŞİD'lilerin sayısı 94'e çıktı.

Dün sayıyı 36 olarak veren Afganistan, bugün bölgedeki arama çalışmalarının sonuçlarını paylaştı. Nangarhar eyaleti sözcüsü Ataullah Hagani, CNN'e "Öldürülen terörist sayısı 94'ü buldu, dördü üst düzey komutan" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bombanın patladığı anı gösteren görüntüleri de dün resmi sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Saldırıdan sonra ABD'li General John Nicholson dün Afganistan'ın başkenti Kabil'de gazetecilerin karşısına çıktı ve bombanın atılmasının tamamen taktiksel bir karar olduğunu söyledi. General Nicholson, "Bu doğru hedef için doğru silahtı" dedi.


Bombanın patladığı bölgeden dün fotoğraflar geçen Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, bugün de hareketliliği kadrajına aldı. Karlı dağların çevrelediği bölgede ABD askerleri ve Afgan komandolar operasyon yapıyor. Bazı noktalardan dumanların yükseldiği göze çarpıyor.

İlk kez bir çatışmada kullanılan 'Tüm Bombaların Anası', MC-130 tipi kargo uçağından yeryüzüne bırakılmıştı. Görgü tanığı Malek Kamin, saldırının şiddetinin komşu ilçelerden de hissedildiğini aktardı.

GPS (Uydu Navigasyon Sistemi) destekli GBU-43/B, 9 bin 797 kilo ağırlığında. Bomba, Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar ilinin Achin bölgesine dün sabah 07.32'de atıldı. Achin, Pakistan sınırına oldukça yakın bir nokta.

14 yıl sonra atıldı

GBU-43, ABD envanterindeki en büyük iki bombadan biri. Nükleer olmayan GBU-43 bombası, 2003 yılında Irak Savaşı başlamadan günler önce test edilmişti, ancak şimdiye kadar hiçbir savaşta kullanılmamıştı. Teknik adı büyük ordonat hava bombası olan GBU-43, Amerikan ordusunda kısaltması olan MOAB'dan türetilen 'Tüm bombaların anası-Mother of All Bombs' adıyla biliniyor.

Bomba konsept olarak Vietnam Savaşı'nda geliştirilen güdümsüz BLU-82B bombasından yola çıkılarak C-130 Herkül bombardıman uçaklarına uyumlu olacak şekilde geliştirildi.

Etki alanının yüzeysel genişliği ve yakıcı etkisinin yanı sıra aşırı yüksek ses ve yüksek parlaklığa sahip alevi sayesinde de psikolojik bir silah olarak değerlendiriliyor.

ABD'nin elinde patlayıcı miktarı ve etkisi bakımından MOAB kadar olmasa da ölçüt olarak bundan daha büyük bir bomba da bulunuyor. Büyük ordonat delici veya GBU-57A olarak bilinen söz konusu bomba 14 ton ağırlığında ancak patlayıcı miktarı 5 ton civarında ve geniş etki alanından çok ağırlığı ve itme hızından dolaylı sığınak delici olarak kullanılıyor.

Rusya'da da tüm bombaların babası var

ABD'nin tüm bombaların anasına karşı Rusya'nın da 2007 yılında benzer ölçekte bir bomba ürettiği ve bunu 'tüm bombaların babası' olarak tanımladığı biliniyor.

ABD'nin MOAB bombasının dokuz ton patlayıcısına karşılık Rusya'nın bombası 7,8 ton termobarik patlayıcı içeriyor ancak patlama sırasında 44 tonluk TNT patlayıcısı etkisi yapıyor ve yıkıcı etkisi yaklaşık 300 metreye kadar varabiliyor.

 

abd afganistan bomba
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı