Suriye'de Yer Alan İç Savaşı Bitirmenin Zamanının Geldiğini Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Başkanı görevindeki Donald Trump, NATO Genel Sekreteri görevindeki Jens Stoltenberg ile ortak bir basın toplantısı kapsamında Suriye rejiminin gerçekleştirdiği katliamlarını bir defa daha kınadı.

Suriye'de Yer Alan İç Savaşı Bitirmenin Zamanının Geldiğini Açıkladı
Bu içerik 288 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Başkanı  görevindeki Donald Trump, NATO Genel Sekreteri  görevindeki Jens  Stoltenberg ile ortak bir basın toplantısı kapsamında Suriye rejiminin  gerçekleştirdiği katliamlarını bir defa  daha kınadı. 

Sonrasında ise; "Suriye'deki vahşi iç savaşı sona erdirmenin, teröristleri  yenmenin ve mültecilerin evlerine dönmesini sağlamanın zamanı geldi." dedi.

Trump ve Stoltenberg, Beyaz Saray'daki görüşmelerinin ardından ortak  basın toplantısı düzenleyerek basın mensuplarının sorularını cevapladı.


Trump, Suriye'deki iç savaşla ilgili, "Suriye'deki vahşi iç savaşı  sona erdirmenin, teröristleri yenmenin ve mültecilerin evlerine dönmesini  sağlamanın zamanı geldi." açıklamasını yaptı.

Suriye'deki sorunların çözülmesi için NATO ile birlikte çalışmalarının  önemine işaret eden Trump, "Esed'in korkunç silahlar kullanarak gerçekleştirdiği  katliamların kınanmasında NATO üyesi ülkelerin ve müttefiklerin desteğine  minnettarız. Küçük ve yardıma muhtaç çocuklar ve bebekler de dahil masum  sivillerin korkunç şekilde kimyasal silahlarla katledilmesi, insan hayatına değer  veren tüm milletler tarafından kesin olarak reddedilmelidir." şeklinde konuştu.

Moskova yönetimine eleştiri

Esed rejimine verdiği destek dolayısıyla Moskova yönetimine de  eleştirilerde bulunan Trump, "Şu anda Rusya ile hiç de anlaşamıyoruz. Eğer  anlaşabilsek çok iyi olurdu. Muhtemelen Rusya ile ilişkilerimiz en düşük seviyede  olabilir." yorumunu yaptı.

İdlib'deki kimyasal silah saldırısından Rusların haberinin olup  olmadığı sorusu üzerine Trump, Rusya'nın Esed rejimi ile yakın çalıştığını ve bu  saldırıdan haberlerinin olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Bununla  birlikte kesin ifadeler kullanmayan Trump, devam eden soruşturmalara atıfta  bulunarak, "Sonuçları göreceğiz." dedi.

"NATO'nun modası geçmiş değil"

Daha önce "NATO'nun, modası geçmiş bir kurum" olduğunu dile getiren  Trump, Stoltenberg ile ortak basın toplantısında bu sözlerinden geri adım atarak,  "NATO modası geçmiş bir kurum değil." ifadesini kullandı.

Trump ayrıca, üye ülkelerin ödemeyi taahhüt ettiği miktarları ödemesi  hususunda bir kez daha çağrıda bulundu.

Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster'ı yakında  Afganistan'a yollacağını ve oradaki NATO müttefik unsurlarıyla teröristlere karşı  mücadele konularını görüşmesini isteyeceğini bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de ABD'nin NATO bünyesinde birçok  değerli müttefikinin bulunduğunu ve ABD-NATO ilişkilerinin çok değerli olduğunu  vurguladı.

trump abd suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı