MİT TIR'larının Savcısı İçin Bir Dava Açıldı

Ankara'daki Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT TIR'larının soruşturmasını yürütmekte olan eski cumhuriyet savcısı görevindeki Aziz Takcı'nın hakkında ''terör örgütünün üyeliği'' suçu sebebiyle 7,5 seneden 15 seneye kadar hapis istemi ile özel bir iddianame düzenledi.

MİT TIR'larının Savcısı İçin Bir Dava Açıldı
Bu içerik 334 kez okundu.

Ankara'daki Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT TIR'larının soruşturmasını yürütmekte olan eski cumhuriyet savcısı  görevindeki Aziz Takcı'nın hakkında ''terör örgütünün üyeliği'' suçu sebebiyle 7,5 seneden 15 seneye kadar hapis istemi ile  özel bir iddianame düzenledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT tırlarının  durdurulmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten eski cumhuriyet savcısı Aziz Takcı  hakkında "Terör örgütü üyeliği" suçundan iddianame düzenledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları  Soruşturma Bürosu savcılarından Veysel Kaçmaz tarafından hazırlanarak, Ankara 18.  Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, Takcı hakkında "FETÖ/PDY üyeliği"  suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi.

İddianamede, Takcı hakkındaki davanın, şüphelinin "Devlet sırrı  niteliğindeki bilgi ve belgelerin hukuka aykırı yollarla ele geçirilip askeri ve  siyasal casusluk amacıyla temin edilip açıklanması" suçundan yargılandığı  Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki dava dosyasıyla birleştirilmesi talep edildi.

FETÖ'nün yargı yapılanmasına ilişkin tespitler ile itirafçı ve tanık  beyanlarına yer verilen iddianamede, Takcı'nın, Adana TMK 10. madde ile görevli  Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığı sırada, 1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan  ilçesinde ve 19 Ocak 2014'te Adana Ceyhan Sirkeli otoyol gişelerinde, MİT'e ait  tırları durdurarak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini gerek yurt içinde  gerekse uluslararası platformda zor durumda bırakmak ve itibarsızlaştırmak,  devleti terörle ilişkilendirmek kasıt ve iradesiyle belli bir mizansen  çerçevesinde hareket edip devlet sırrı kapsamındaki faaliyetleri deşifre etmek,  devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa  etmek suçlarından, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başmüfettişliği tarafından  sevk edildiği Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla tutuklandığı kaydedildi.

BYLOCK TESPİT EDİLDİ

Aziz Takcı'nın, kullandığı cep telefonu hattı ve "35158506087083" IMEI  numaralı telefon üzerinden, 14 Ağustos 2014 tarihinden itibaren terör örgütü  mensuplarının haberleştiği ByLock programını kullandığı ifade edilen iddianamede,  Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığınca ByLock içeriklerini çözümleme  çalışmalarının halen sürdüğü, bu konuda düzenlenecek raporun daha sonra dosyaya  sunulacağı belirtildi.

İddianamede, Aziz Takcı'nın eşi eski Zonguldak Hakimi Selma Rahşan  Takcı hakkında da FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan soruşturma  yürütüldüğü, Selma Rahşan Takcı'nın bugüne kadar yakalanamadığı ve aranmasına  devam edildiği bildirildi.

İddianamede, eski HSYK Başkanvekili İbrahim Okur'un, MİT tırlarının  durdurulmasına ilişkin ifadesinde geçen "...benzer operasyonun Ceyhan'da da  yapmaları karşısında bu dört yargı mensubunun Fetullah Gülen cemaat mensubu  olduklarını anladım. Bu operasyonun sıradan bir operasyon değil, hükümete karşı  yapılan bir operasyon olduğunu anladım." sözlerine de yer verildi.

İddianamenin sonuç ve talep bölümünde, Aziz Takcı'nın FETÖ/PDY isimli  silahlı terör örgütünün üyesi olduğuna dair kamu davası açmaya yetecek derecede  yeterli şüphe oluşturan delil elde edildiği belirtildi ve şüphelinin silahlı  terör örgütü üyeliği suçundan tutukluluk halinin devamı istendi.

Dosyanın, yargılamanın Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki dosyayla  birleştirilmesi talep edildi.

 

mit tır dava
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı