Esad'ın Kaldığı Müddetçe Suriye İçerisinde Barış Olmayacağı Açıklandı

Beyaz Saray Sözcüsü görevindeki Sean Spicer, Beşşar Esad iktidarda buluduğu sürece barışın hakim olduğu bir Suriye'nin olanaklı olamayacağını açıkladı.

Esad'ın Kaldığı Müddetçe Suriye İçerisinde Barış Olmayacağı Açıklandı
Bu içerik 330 kez okundu.

Beyaz Saray Sözcüsü  görevindeki Sean Spicer, Beşşar Esad iktidarda buluduğu sürece barışın hakim olduğu bir Suriye'nin olanaklı olamayacağını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, İdlib'de kimyasal  silah kullanımından dolayı ABD'nin füzelerle vurduğu Beşşar Esed rejiminin  geleceğiyle ilgili olarak, "Kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan bir  yönetimin ülkesine barış getirmesi mümkün olamaz. Esed iktidarda olduğu sürece  barışın hakim olduğu bir Suriye mümkün olamaz." dedi. 

Spicer, Beyaz Saray'daki günlük basın brifinginde, ABD'nin Suriye'ye  verdiği kimyasal silah tepkisine ve Esed rejimin geleceğine ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

Kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan bir yönetimin ülkesine  barış getirmesinin mümkün olamayacağını vurgulayan Spicer, "Esed iktidarda olduğu  sürece barışın hakim olduğu bir Suriye mümkün olamaz." diye konuştu.

ABD'nin 2. Dünya Savaşında bile kimyasal silah kullanmadığını ifade  eden Spicer, "Hitler bile kimyasal silahlar kullanacak kadar alçalmamıştı."  ifadesini kullandı. Spicer, daha sonra sözlerini düzeltme ihtiyacı hissetti.  Kastının "Hitler'in Esed gibi aynı yöntemle kendi halkına sarin gazı  kullanmadığını" ifade etmek olduğunu belirten Spicer, daha sonra yazılı bir  açıklama yaparak sözlerinin Holocaust ile karşılaştırılmaması gerektiğine vurgu  yaptı.

"Rusya, tarihin yanlış tarafında duruyor"

Esed rejimine her türlü desteği veren Rusya'yı, "tarihin yanlış  tarafında" durmakla suçlayan Spicer, "Rusya, Kuzey Kore, Suriye ve İran ile yan  yana duruyor ve Rusya hariç diğerleri başarısız devletler. Bu durumda Rusya'nın  kendini (uluslararası toplumdan) izole ettiğine şüphe yok." dedi.

Spicer, Esed rejiminin halihazırda kimyasal silahlara sahip olmaması  gerektiğini ve ilgili anlaşmaya Rusya'nın da imza attığını hatırlatarak,   Moskova'nın Şam üzerindeki etkisini, kimyasal silahların bir daha  kullanılmamasına harcaması gerektiğini söyledi.

ABD'nin Ortadoğu'daki birinci önceliğinin halen DEAŞ'ı yenmek olduğunu  vurgulayan Spicer, "İkinci olarak, eğer Rusya ve diğerlerinin katkısıyla siyasi  bir ortam oluşturulabilirse Suriyeliler kendilerine bir lider seçebilirler."  ifadesini kullandı.

Saddam Hüseyin-Esed karşılaştırması

Spicer, zamanında Irak lideri Saddam Hüseyin'in kimyasal silah  kullandığı için ABD tarafından devrilmesi gerektiğinin düşünüldüğü belirtilerek,  şimdi neden Esed rejimi için aynı durumun geçerli olmadığının sorulması üzerine,  "Bu soru bizim (Suriye'de) yeni bir lider istemediğimizi varsayıyor gibi. İki  gündür peş peşe açıkça şunu söylüyoruz; Esed'in iktidarda olduğu bir gelecekte  barışçıl ve istikrarlı bir Suriye görmediğimizi söylüyoruz." diye konuştu.

Spicer ayrıca, Rusya'nın İdlib'deki kimyasal silah saldırısından  haberinin olup olmadığına ilişkin Amerikan istihbarat birimleri arasında bir  mutabakat olmadığını söyledi.

Sözcü Spicer, dünkü basın brifinginde Esed rejiminin kendi halkına  "kimyasal silahlar ve varil bombaları" ile saldırıyor olmasına vurgu yapmış,  "varil bombası" ifadesini ilk kez kimyasal silahlarla yan yana kullanmıştı.  Bugünkü brifingde konu gündeme gelmezken, Beyaz Saray'dan da henüz bu konuya  ilişkin bir açıklama yapılmadı.

"Kuzey Kore'nin eylemleri tolere edilemez"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'yi hedef alan son  açıklamalarını da değerlendiren Spicer, "Başkan (Trump), Kuzey Kore ile ilgili ne  yapacağını açıklayacak değil, ama tüm seçenekler masada. Kuzey Kore'nin eylemleri  tolere edilebilecek adımlar değildir." yorumunu yaptı.

Trump'ın geçen hafta Florida'da bir araya geldiği Çin Devlet Başkanı  Şi Cinping ile görüşmesinde de Kuzey Kore'nin konuşulduğunu hatırlatan Spicer,  "Çin’in Kuzey Kore üzerinde ekonomik ve siyasi etkisi var, bunu kullanabilirler."  dedi.

Uçaktan atılan yolcu

Spicer, Amerikan United havayollarının bir yolcuyu uçaktan zorla  indirmesiyle ilgili soruya da  "Çok talihsiz bir durum, ancak devam eden  soruşturmalar var." sözleriyle cevap verdi. Yolcunun zorla indirilmesini gösteren  videonun ABD Başkanı Donald Trump tarafından da izlendiğini düşündüğünü söyleyen  Spicer, "Eminim izleyen herkes rahatsız olmuştur." değerlendirmesinde  bulundu.

beyaz saray esad açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı