Bu Yöntem İle Depremi Daha Önceden Tahmin Edebilecekler

Depremlerden en fazla etkilenen ülkelerin ilk sırasında gelen Japonya, bu gerçekleşen doğa olayını anlayabilmek ve de erken uyarı sistemi geliştirebilmek amacıyla yeni bir projeye daha start verdi.

Bu Yöntem İle Depremi Daha Önceden Tahmin Edebilecekler
Bu içerik 265 kez okundu.

Depremlerden en fazla etkilenen ülkelerin ilk sırasında gelen Japonya, bu  gerçekleşen doğa olayını anlayabilmek ve de erken uyarı sistemi geliştirebilmek amacıyla yeni bir projeye daha start verdi.

Japon bilim insanları depremlerin neden oluştuğuna anlamak için Chikyu isimli sondaj gemisi ile yer çekirdeğinin mantosuna sondaj yapacak. Hawaii’de yapılması beklenen deneme kazıları önümüzdeki Eylül ayında başlayacak. Bu çalışmanın başarılı olması durumunda Chikyu, 2030 yılında yer çekirdeğinin mantosuna sondaj yapacak.

Japonlar buradan beklenilen verimi bulamazsa bir diğer seçenek olarak Meksika ve Kosta Rika sahillerini tercih edecek. Yer kabuğu, deniz yüzeyinde bulunan kabuğa oranla çok daha kalın olduğundan çalışma alanı olarak okyanusu tercih ediyorlar.

Japon bilim insanları bu çalışma ile depremlerin neden meydana geldiğini daha yakından gözlemleyip, erken uyarıya imkan veren bir sistemin geliştirilip geliştirilemeyeceğini de araştıracak. 

 

Projenin toplam maliyeti ise yaklaşık 60 milyar Yen, yani 600 milyon dolar civarında. Petroloji alanında uzmanlaşan Kanazawa Üniversitesi profesörü Susumu Umino, projenin finansal kaynağıyla ilgili çözülmesi gereken bir takım sorunlar olsa da çok büyük aşama kaydedildiğini belirtiyor.

Depremin önceden tahmin edilerek can kaybının da önlenmesine yönelik çalışmalarda çığır açabilecek projenin sonucu merakla bekleniyor. Şu ana kadar en erken deprem uyarı sistemi, en fazla 1 dakika öncesine dek tahminde bulunabiliyordu.

ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'nde kurulu olan sistem yakın zamanda 38 milyon dolar yatırımla Oregon ve Washington'a da kurulmuştu. Sistemin senelik bakım ve işletme maliyeti ise 16 milyon Dolar.

japonya deprem tahmin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı