İlk Defa Dünya'dan Değişik Bir Gezegende Tespit Edildi

Amerika Birleşik Devletleri Uzay ile Havacılık Dairesi (NASA), kızıl gezegen olarakta bilinen Mars'ın üst atmosferindeki hareketliliğin anlaşılabilmesine yardımcı olacak elektrik yüklü bazı metal atomları (iyonlar) keşfettiğini duyurdu.

İlk Defa Dünya'dan Değişik Bir Gezegende Tespit Edildi
Bu içerik 324 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay ile Havacılık Dairesi (NASA), kızıl gezegen olarakta bilinen  Mars'ın üst atmosferindeki hareketliliğin anlaşılabilmesine yardımcı olacak elektrik  yüklü bazı metal atomları (iyonlar) keşfettiğini duyurdu.

Science Daily'nin haberine göre, Mars Atmosferi ve Değişen Evrimi  (Maven) adlı uzay aracı, Mars'ın yörüngesine girdiği Eylül 2013'ten bu yana,  gezegenin atmosferini doğalgaz ve iyon kütle spektrometre aletini kullanarak  inceledi.

Maven, Kızıl Gezegen'in atmosferinin üst kısmında (iyonesfer) elektrik  yüklü demir, magnezyum ve sodyum iyonları bulunduğunu tespit etti.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde görevli bilim adamı Josepp  Grebowksy, Maven'in Dünya dışında bir gezegenin iyonesferinde ilk kez kalıcı  metal iyonları bulduğunu kaydetti.

Metalik iyonların uzun ömürlü olduğu, asıl bulundukları yerden rüzgar  ve elektrik alanlarıyla taşındıklarını ifade eden Grebowsky, Mars'ın  iyonesferindeki hareketliliği anlamak için bu iyonların kullanılabileceğini  belirtti.

Grebowsky, "Başka bir gezegende yer alan metal iyonlarını gözlemlemek  bize Dünya ile karşılaştırma, bu gezegenin iyonesferini ve atmosfer yapısını daha  iyi anlama şansı veriyor." ifadesini kullandı.

Diğer yandan Maven araştırma ekibi, metal iyonların Mars atmosferinde  Dünya'dan daha farklı hareket ettiğini saptadı. Dünyanın iç kısmının oluşturduğu  küresel manyetik bir alan olduğunu, bu manyetik alanın iyonesferik rüzgarlarla  metal iyonları katmanlaşmaya sürüklediğini belirten bilim adamları, kabuğunun  sadece bazı yerlerinde manyetik alanlar bulunan Mars'ta ise manyetik alan  katmanlarının sadece buralarda oluştuğunu vurguladı.

Grebowsky, "Diğer kısımlarda, metal iyon dağılımları, dünyadakinden  tamamen farklı." bilgisini paylaştı.

ABD'nin Cape Canaveral Üssü'nden 18 Kasım 2013'te fırlatılan Maven,  Mars'ın milyarlarca yıl önce sıcak bir gezegenken nasıl soğuduğunu anlamak için  Mars'ın üst atmosferinde incelemelerde bulunuyor.

Mars'ın, bir zamanlar Dünya'ya benzer ve sıvı halde su  barındırabilecek kadar kalın bir atmosfere sahip olduğu sanılıyor. Geçmişteki bir  olay nedeniyle şimdiki soğuk çöl görünümüne bürünen Mars'ın atmosfer kalınlığı,  Dünya atmosferinin yüzde biri kadar.
 

nasa dünya mars
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı