Estetik Diş İçin Zirkonyum Kaplama

Son yılların estetik diş kaplama malzemesi olarak zirkonyum diş kaplam ismini sıkça duyuyoruz. Zirkonyum kaplamalar, son yıllarda estetik diş tasarımında kullanılan büyük bir gelişmedir. Şu dönemlerde zirkonyum kaplama yaptıranlar bir hayli fazla. Zirkonyum sayesinde artık porselen diş uygulamalarında, diş etlerine zarar veren metaller kullanılmıyor. Diş kaplamasında metalin yerini alan zirkonyum, daha sağlıklı bir madde. Üstelik zirkonyum sayesinde protez diş uygulaması, çok daha kısa sürede tamamlanıyor. Zirkonyum kaplama nedir sorusunun cevabından önce, zirkonyumun ne olduğu ile ilgili Diş Hekimi Seretaç Kızılkaya dan bilgi aldık.

Estetik Diş İçin Zirkonyum Kaplama
Bu içerik 1147 kez okundu.

 

 

            Son yılların estetik diş kaplama malzemesi olarak zirkonyum diş kaplam ismini sıkça duyuyoruz. Zirkonyum kaplamalar, son yıllarda estetik diş tasarımında kullanılan büyük bir gelişmedir. Şu dönemlerde zirkonyum kaplama yaptıranlar bir hayli fazla. Zirkonyum sayesinde artık porselen diş uygulamalarında, diş etlerine zarar veren metaller kullanılmıyor. Diş kaplamasında  metalin yerini alan zirkonyum, daha sağlıklı bir madde. Üstelik zirkonyum sayesinde protez diş uygulaması, çok daha kısa sürede tamamlanıyor. Zirkonyum kaplama nedir sorusunun cevabından önce, zirkonyumun ne olduğu ile ilgili Diş Hekimi Seretaç Kızılkaya dan bilgi aldık.

  ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NEDİR?

            Zirkonyum kaplama nedir sorunu konunun uzmanı Estetik Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya bakın nasıl yanıtladı?  Zirkonyumun diş uygulamalarında kullanılmaya başlanması, henüz yeni olmasına rağmen bu madde 1700’lerde keşfedilmiştir. Aslı itibari ile bir metaldir. Ancak bu metalin özelliği, sıcaklığa ve aşınmalara karşı dayanıklı olmasıdır. İşlendiği zaman tamamen beyaz bir görünüm elde edilmektedir. Zirkonyum kaplama diş konusundaki en önemli detay diş porselenlerinde alt yapı olarak kullanıldığında, diş etlerinde veya protez dişte bir renk değişimi oluşturmaz. Bu uygulama, bunun dışındaki metallerle yapıldığında, dişlerde doğal olmayan bir görüntü ve diş etlerinde morumsu bir renk değişimi gözlemleniyor. Fakat zirkonyum, bütün bu olumsuzlukların yaşanmasına engel olan bir metaldir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar bu alaşımdan son derece memnun kalmaktalar.

  Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

            Zirkonyum kaplama hakkında bilgi aldıktan sonra , bu kaplamanın nasıl yapıldığı da merak edilmektedir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar bilir ki, bu uygulama son derece basit biçimde yapılmaktadır. Zirkonyum kaplama yaptıranlar öncelikle dişlerinin ölçüsünün alınarak işe başlandığını ve sonuçtan son derece memnun kaldıklarını söylerler. Bu ölçü işleminden sonra zirkonyum alt yapı hazırlanarak, önce diş eti uyumunu kontrol etme amacıyla prova edilir. Bu provada kaplama, diş etlerine tam uyum sağlamışsa hemen uygulamaya geçilir. Estetik ön diş kaplamalar için malzeme vazgeçilez bir üstünlük sağlamaktadır.

  Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Zamanda Yapılır?

            Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile yaptığımız görüşmede zirkonyum kaplama nedir konusunu açıklarken zirkonyum kaplama yaptıranlar veya yaptırmayı düşünenler tarafından, bu uygulamanın ne kadar süreceği de merak ediliyor dedik. Eğer dişlerde herhangi bir sorun yoksa ve diş etleri sağlıklıysa, uygulama bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Bu bir hafta içerisinde iki veya üç kez diş doktoruna gitmek yeterli olacaktır.

 

            Uygulama tamamlanıncaya kadar ağızda bulunan diğer kaplamalar sökülüp, dişler tedavi edileceğinden zirkonyum kaplama yaptıranlar için diş hekimi tarafından geçici bir protez verilmektedir. Böylelikle zirkonyum kaplama yaptıranlar tedavi tamamlanana kadar, kötü bir ağız görüntüsü ile günlük yaşama devam etmek zorunda değiller.

 Zirkonyum kaplamanın avantajları hakkında Diş Dr. Sertaç Kızılkaya şunları belirtti;

  Zirkonyum kaplama konusunda, bu uygulamanın avantajlarını da aktarmak gerekir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar daha doğal ve sağlıklı bir diş görünümü elde ederler. Zirkonyum kaplama yaptırmanın en büyük avantajı, bu kaplamanın ışık geçirgenliğine sahip olmasıdır. Böylelikle dişler mat bir görüntü kazanmaz. Daha parlak ve doğal dişlere sahip olurlar. Ayrıca zirkonyum diş, metal alerjisi olanlar için de sağlıklı bir maddedir. Biyolojik uyumu ve uzun süre kullanılabilmesi nedeni ile ön diş kaplamalarında estetik diş kaplama zirkonyum tercih edilir. Ayrıntılı bilgi için http://www.drsertac.com/zirkonyum  dan inceleme yapabilirsiniz.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı