FBI'ın Aramış Olduğu Rus Hacker'ı Yakaladılar

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanlık seçimine müdahale etmiş olduğu iddia edilen Rus bilgisayar programcısının FBI'ın isteği üzerine İspanya'da yakalandığı açıklandı.

FBI'ın Aramış Olduğu Rus Hacker'ı Yakaladılar
Bu içerik 327 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin  başkanlık seçimine müdahale etmiş olduğu iddia edilen Rus bilgisayar programcısının FBI'ın isteği üzerine İspanya'da yakalandığı açıklandı. 

 Rus bilgisayar programcısının, siber saldırganların elebaşı olarak kabul edilen Peter Severa ile aynı kişi olduğu düşünülüyor.

İspanya'nın Barcelona kentinde bir Rus bilgisayar  programcısı ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) talebi üzerine gözaltına alındı.

Rusya'nın "Russia Today" televizyonu, Pyotr Levashov isimli Rus bilgisayar programcısının ABD'nin uluslararası tutuklama emri çerçevesinde gözaltına alındığını duyurdu.

Rus basını, Levashov'un ABD'de kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği şüphesiyle gözaltına alındığını, Levashov'un Barcelona'da ailesiyle tatil yaparken yakalandığını yazdı.

Levashov'un yakalanması hakkında Rusya'nın Madrid Büyükelçiliği  sözcüsü ve İspanya polisi ile İspanya İçişleri Bakanlığı yetkilileri açıklama  yapmaktan kaçındı.

ABD Adalet Bakanlığı sözcülerinden Peter Carr ise gizlilik nedeniyle  bilgi paylaşamayacaklarını söyledi.

SİBER SALDIRGANLARIN ELE BAŞI PETER SEVERA İLE AYNI KİŞİ

Batılı ülkelerde siber güvenlik alanında araştırma yapan uzmanlar,  Levashov'un "siber saldırganların elebaşı" olarak tanınan Peter Severa ile aynı kişi olduğunu iddia ediyor.

Dünya genelinde siber saldırılar hakkında araştırma yapan Spamhaus  grubu, Severa'yı "ilk 10 siber saldırgan" arasında gösteriyor ve Levashov'un  Severa olarak bilinen kişi olduğunu ileri sürüyor.

Severa hakkında 2012 yılında Rusya'daki yerel seçimleri siber saldırı yoluyla etkilediği iddiaları da bulunuyordu. Severa'nın Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin'in rakibi Mikhail D. Prokhorov hakkında karalama kampanyası yürüttüğü savunuluyordu.

ABD hükümeti, Rusya'nın ABD Başkanı Donald Trump'a destek sağlamak  için Demokrat Parti e-postalarına girdiğini iddia ediyor. FBI ve ABD Temsilciler  Meclisi İstihbarat Komitesi de Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve Trump kampanyasıyla ilişkisi olduğu yönündeki iddiaları soruşturmaya devam ediyor. Rus yetkililer ise bu yöndeki tüm iddiaları reddediyor.

 

ispanya fbı rus hacker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı